Her Erkeğin Düzenli Olarak Yaptırması Gereken Sağlık Testleri

erkeklerin yaptırması gereken testler

Doğru tarama testinin doğru zamanda yapılması, bir insanın sağlığı için yapabileceği en önemli şeylerden biridir. Tarama testleri, hastalıkları tedavi edilmesi kolay evredeyken ve belirtiler görülmeden teşhis eder. Örneğin, kolon kanseri erken teşhis edildiğinde henüz ortaya çıkma evresindeyken tedavi edilebilir. Diyabetin erken teşhisi görme kaybı ve iktidarsızlık gibi durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Erkeklerin yaptırması gereken testler yaş ve risk faktörlerine göre değişir.

Erkeklerin Düzenli Olarak Yaptırması Gereken Testler

Prostat Kanseri Testi

Prostat kanseri, Türk erkeklerinde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Yavaş büyüyen bir kanser olma eğilimindedir. Ancak agresif, hızlı büyüyen prostat kanseri türleri de vardır. Tarama testleri, tedavinin en etkili olduğu durumlarda semptomlar gelişmeden önce hastalığı bulabilir.

Sağlıklı erkekler için taramalar dijital rektal muayene (DRE) ve muhtemelen prostata özgü antijen (PSA) kan testini içerebilir.

Testis Kanseri Testi

Nadir görülen bu kanser, bir erkeğin testislerinde, sperm üreten üreme bezlerinde gelişir. Çoğu vaka 20 ila 54 yaşları arasında görülür. Uzmanlar, tüm erkeklerin düzenli şekilde testis muayenesi yaptırmasını öneriyor. Ayrıca, erkeklerin düzenli olarak kendi kendini muayene ederek, testislerde hafif sert topaklar, pürüzsüz şişlikler veya testislerin boyutunda veya şeklinde değişiklik olup olmadığını kontrol etmesi öneriliyor.

Kolorektal (Kalın Bağırsak) Kanseri Testi

Kolerekral kanser Türkiye’de en çok ölüme neden olan üçüncü kanser türüdür. Erkeklerde görülme riski kadınlardan biraz daha yüksektir. Kolon kanserlerinin çoğu yavaş şekilde kolonun iç yüzeyinde oluşan polipler nedeniyle gelişir. Kanser geliştikten sonra, kolonu istila edebilir veya vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Kolon kanserini önlemenin yolu, polipleri kanserli hale gelmeden önce bulmak ve çıkarmaktır.

Kolon kanseri taraması, ortalama riskli yetişkinlerde 50 yaşında başlar. Kolonoskopi, polipleri ve kolorektal kanseri tespit etmek için yaygın olarak kullanılan bir testtir. Bir doktor esnek bir tüp ve bir kamera kullanarak tüm kolonu görüntüler. Polipler test sırasında çıkarılabilir. Benzer bir test, kolonun sadece alt kısmını inceleyen sigmoidoskopidir.

Cilt Kanseri Testi

Cilt kanserinin en tehlikeli şekli melanomdur. Cilt rengi üreten melanosit adı verilen özel hücrelerde başlar. Yaşlı erkeklerde aynı yaştaki kadınlardan iki kat daha fazla melanom gelişir. Erkeklerde melanom olmayan bazal hücre ve skuamöz hücreli cilt kanserlerine yakalanma olasılığı kadınlara göre 2-3 kat daha fazladır. Yaşam boyu güneşe maruz kaldıkça risk artar. Güneş yanığı riski daha da arttırır.

Uzmanlar şekil, renk ve boyut dahil olmak üzere ciltteki izlerde değişiklik olup olmadığını kontrol etmek için düzenli olarak kendi kendine cilt muayenesi yapmayı öneriyor.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Testi

Yüksek tansiyon riski yaşla birlikte artar. Aynı zamanda kilo ve yaşam tarzı ile de ilgilidir. Yüksek tansiyon, arter damarlarında tehlikeli baloncuk oluşması da dahil olmak üzere önceden herhangi bir belirti olmadan ciddi durumlara yol açabilir. Ancak tedavi edilebilirdir. Yüksek tansiyon tedavi edilmediğinde kalp hastalığı, felç ve böbrek yetmezliği riskini artırabilir. Tansiyonunuzu takip etmeli, yüksekse, normal seviyede kontrol altında tutabilmek için doktora başvurmalısınız.

Kan basıncı değerleri iki sayı verir. İlki (sistolik), kalp attığında arterlerinizdeki basınçtır. İkincisi (diyastolik) atımlar arasındaki basınçtır. Normal kan basıncı 120/80’den azdır. Yüksek tansiyon 140/90 veya daha yüksektir. Bu ikisi arasındaki değerler prehipertansiyon olarak kabul edilir ve yüksek tansiyona giden yolda önemli bir kilometre taşıdır. Kan basıncının ne sıklıkta kontrol edilmesi gerektiği, ne kadar yüksek olduğuna ve sahip olduğunuz diğer risk faktörlerine bağlıdır.

Kolesterol Testi

Kandaki yüksek LDL kolesterol seviyesi, arterlerin duvarlarında yapışkan plak birikmesine neden olur. Bu durum kalp hastalığı riskini artırır. Ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi ve daralması) yıllarca semptom olmadan ilerleyebilir. Zamanla kalp krizi ve felce yol açabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar bu “kötü” kolesterolü düşürebilir ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

Açlık kan lipit paneli, toplam kolesterol, LDL “kötü” kolesterol, HDL “iyi” kolesterol ve trigliserit (kan yağı) seviyelerinizi gösteren bir kan testidir. Sonuçlar size ve doktorunuza kalp hastalığı, felç ve diyabet riskini azaltmak için neler yapılması gerektiğini gösterir. Kalp hastalığı riski yüksek olan erkeklerin 20 yaşından itibaren kolesterol testleri yaptırması gerekir. Diğer tüm erkeklerin ise 35 yaşından başlayarak düzenli kolesterol testi yaptırması gerekir.

Tip 2 Diyabet Testi

Diyabetli insanların üçte biri diyabetli olduklarını bilmiyor. Kontrol altında tutulmayan diyabet, kalp hastalığı ve felç, böbrek hastalığı, retinanın kan damarlarındaki hasarından kaynaklanan körlük, sinir hasarı ve iktidarsızlığa neden olabilir. Diyabet, erken teşhis edildiğinde kontrol altında tutulabilir ve diyet, egzersiz, kilo verme ve ilaçlarla ortaya çıkacak olası sorunlardan kaçınılabilir.

Diyabet taraması için açlık kan şekeri testi, glikoz tolerans testi veya HBA1C testi tek başına veya birlikte kullanılabilir. Sağlıklı yetişkinler 45 yaşından itibaren her üç yılda bir diyabet testi yaptırmalıdır. Yüksek kolesterol veya kan basıncı da dahil olmak üzere daha yüksek bir riskiniz varsa, daha erken ve daha sık test yaptırmaya başlayabilirsiniz.

İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV) Testi

HIV, AIDS’e neden olan virüstür. Hiçbir belirti olmasa bile, enfekte olmuş bireylerin kanında ve diğer vücut salgılarında bulunur. Bu salgılar vajina, anal bölge, ağız, gözler veya ciltteki bir kesik ile temas ettiğinde bir kişiden diğerine bulaşır. Hala tedavisi veya aşısı yoktur. Modern tedaviler HIV enfeksiyonunun AIDS’e neden olmasını engelleyebilse de, tedavide kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri olabilir.

HIV uzun yıllar belirti göstermeyebilir. Enfekte olup olmadığını anlamanın tek yolu bir dizi kan testidir. İlk teste ELISA veya EIA denir. Bu testler kanda HIV antikoru arar. Kanda antikor tespit edilirse, sonucun pozitif veya negatif olduğunu söyleyebilmek için Western blot adı verilen ikinci bir test yapılması gerekir. Yakında bir zamanda enfekte olduysanız, test sonucu negatif çıkabilir. HIV’e maruz kalmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, bir süre sonra ikinci kez test yaptırmak için doktorunuza yeniden başvurmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*