Ertes 72 Hapı Kullananlar – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hatırlarsanız kısa bir süre öncesinde ertes 72 hapı hakkında bilgilendirmelere devam edeceğimizi yazmıştık. Bu konuda ertes 72 hapı kullananlar ve dikkat edilmesi gerekenleri detaylı bir şekilde sizinle paylaşacağımızı belirtmiştik. Şimdi dilerseniz öncelikle bu konuda hangi belgeyi referans aldığımızı yazalım. Aşağıda vereceğimiz bilgilerin tamamı ilacın kendi prospektüsünde yer alan bilgilerdir. Dilerseniz doğruluğunu ilaç prospektüsü üzerinden sizde kontrol edebilirsiniz.

Ertes 72 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle aşağıda bulunanlardan birine sahipseniz ertes 72 kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Bu durumda bir hekimden destek almanızı öneririz.

Ciddi bir karaciğer problemi bulunan kişilerin veya ilacın emilimine etki edecek şiddetli bir ince bağırsak hastalığı olan kişilerin kullanması tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında daha öncesinde bir dış gebelik öyküsü olduysa yada yumurtalıktan rahminize uzanan kanal boyunca bir enfeksiyon öykünüz bulunduysa ilacı kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Ertes 72 Kim Kullanabilir

Öncelikle tüm kadınların korunmasız cinsel ilişkiden dolayı acil durum doğum kontrol hapı kullanması önerilmektedir. Bu da ertes 72 ve ella benzeri ilaçların kullanım amaçlarını daha net bir şekilde anlamamızı sağlamaktadır.

Bu paragraf ilaç prospektüsünden olduğu gibi alınmıştır: Tüm kadınların, korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde acil doğum kontrol hapı alması gerekmektedir. ERTES72 ‘nin vücut ağırlığını veya vücut kütle indeksini (VKI) arttırmada daha az etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak bu kanıtlar sınırlı ve yetersizdir. Bu nedenle, ERTES72 vücut ağırlığı veya VKI’ya bakılmaksızın tüm kadınlar için önerilmektedir.

Ertes 72 Yılda Kaç Kez Kullanılır

Öncelikle bu ilaçtan bahsederken acil durum ilacı olduğu boşuna belirtilmemiştir. Bu da bu ilacın bir korunma yöntemi olmasının çok ötesinde sadece acil durumlarda kullanması gereken bir ilaç haline getirmiştir.

Önemli: Pek çok kaynakta ertesi gün haplarının yılda 3 kezden fazla kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir. Bu konuda ertes 72 prospektüsünde net bir bilgiye rastlayamadık. O sebepten bir yıl içerisinde kaç sefer kullanıldığını doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Ertes 72 zorunlu olmadıkça yıl içerisinde birden fazla kez kullanılmamalıdır. Yine de daha net bir bilgi almak için hekiminize danışmanız gerektiğini de belirtelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*