Ertesi Gün Hapı Emziren Anneler Kullanabilir Mı

Günümüzde cinsel korunma alanında bayanların en çok tercih ettiği korunma yöntemleri arasında ertesi gün hapı bulunmaktadır. Ertesi gün hapı, korunmasız olarak girilen cinsel ilişkilerin sonrasında hamile kalma olasılığını büyük ölçülerde engelleyen bir ilaçtır. Cinsel ilişki sonrasında en geç 120 saat içerisinde kullanılması gereken ertesi gün hapının etkisini gösterebilmesi için bu zaman öncesinde alınması gerekmektedir.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Herhangi bir tedavi veya reçete içermemektedir. Cinsel hastalıklarınız için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda sağlık sektöründe hizmet veren ve ilaç üretimi yapan pek çok firmanın imal ettiği ve satışa sunduğu yüzden fazla ertesi gün hapı bulunmaktadır. Tüm ilaçlarda olduğu gibi ertesi gün hapının kullanımında da dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Yılda en fazla dört adet tüketilmesi tavsiye edilen ertesi gün haplarının daha fazla tüketilmesi halinde bazı hormonal sorunlar ortaya çıkabildiği kanıtlanmış ve ispat edilmiştir. Özellik ile çocuk sahibi bayanların ve emziren annelerin ertesi gün hapı kullanımında oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Peki, emziren anneler bu süreçte ertesi gün hapı kullanabilirler mi?

Emziren Annelerde Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Ülkemizde oldukça bilinçsiz bir şekilde kullanılan ertesi gün hapı, düzenli olarak kullanılabilen bir ilaç değildir. Tüm bu yanlış kullanımların aksine acil olarak alınması gereken korunma ilaçlarından olan bu hapların kullanımında, özellik ile emziren bayanların dikkat etmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Tıp alanında uzman hekimlerin yorumlarına göre emzirme dönemi içerisinde olan annelerin ertesi gün hapı kullanmalarında çocuğu emzirmemek kaydı ile bir sakınca yoktur, fakat bu hapın etkilerinin süt ile çocuğa da geçeceğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ella kullanımı sonrası emzirme

Korunmasız olarak cinsel ilişkiye giren ve ertesi gün hapı kullanmak isteyen annelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Emzirme döneminde kullanılan ertesi gün haplarının alımından sonra yedi gün süre ile çocuk emzirmek oldukça büyük bir risk oluşturmaktadır ve sakıncalıdır. Bu sebeple emziren anneler ertesi gün hapı almadan önce cam kaplara süt sağmalı ve yedi gün boyunca bu süt ile çocuklarını beslemelidirler. Aynı zamanda yedi gün boyunca annelerin sütten kesilmemesi için süt sağıp bu sütü çöpe atmaları da oldukça önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*