Ertesi Gün Hapı Kaç Güne Kadar İçilir

Cinsel ilişki esnasında, milyonlarca spermden sadece bir tanesinin, anne yumurtalıklarına ulaşması, gebelik için yeterlidir. Yirmi dört saat içerisinde, yumurtalıklara ulaşma şansı vardır. Bir tek sperm, gözle görülmeyecek kadar küçüktür ve bu kadar küçük bir spermin, yumurtalıklara ulaşması, olası bir durumdur. Gebelik önleyici tedbirler çok çeşitlidir. Ertesi gün hapı yöntemi de, bu yöntemlerden biridir. Bütün ilaçlarda olduğu gibi, ertesi gün hapı kullanımını da, uzman doktor tavsiyesi ile gerçekleştirmeniz, sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

Ertesi Günü Hapı Kaç Saat İçinde İçilmelidir

Ertesi günü hapı, gebeliği önleyici özelliği ile tercih edilmektedir. Kullanılan bu hap, ilişkiden hemen sonra kullanıldığı taktirde, korunma maksimum gerçekleşecektir. Bu konuda uzman olan ella, ertesi gün hapının 120 saat içerisinde alınmasını tavsiye etmektedir. Bu sürenin geciktirilmesi, gebelik riskinin artmasına neden olacaktır. Bu sürenin aşılmaması, gebeliğin önlenmesi için önemlidir. Yanlış da olsa, adet dönemlerinde gerçekleşen cinsel ilişkilerden sonra da, ertesi günü hapının kullanılması gerekir. Hap kullanımından sonra, adet gecikmesinin yaşanması halinde, gebelik testi yaptırmak gerekir.

Ne zaman kullanılmalıdır

Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden hemen sonra ve bu süreden 120 saat sonrasına kadar kullanılabilir. Ancak, bu sürenin uzatılması, gebelik riskini ortaya çıkarır. Sürekli kullanmak tehlikelidir. Gebelik riski meydana geldiği zaman ertesi gün hapını kullanılabilir. Cinsel ilişki sonrasında, gebeliğin olabileceği kanaati ortaya çıkınca bu hapları kullanmak daha doğru bir davranış olacaktır.

Gebeliği kesin önler mi

% 75-85 gebeliği önleyici özelliklere sahip olan bu haplar, kullanıldıktan sonra ishal ve kusma yaparsa, tekrar alınmalıdır. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve meme hassasiyeti gibi yan etkiler görülebilir. Bu nedenle, doktor tavsiyesi ile ertesi gün hapı almak daha sağlıklı olacaktır. 72-120 saat sonrasına kadar ertesi gün hapının kullanılması tavsiye edilse de, doktor tavsiyesi daha önemlidir. Çok kullanmak, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu nedenle, zorunlu olmadıkça kullanmamak daha doğru olacaktır. Gebelik belirtisi olan adet kanaması geciktiği zaman telaş edilmemesi gerekir. Bazen ‘acaba gebe miyim?’ telaşına kapıldığınız zaman adet gecikmesi meydana gelebilir. Böyle durumlarda, kesin sonuç veren özel gebelik testlerini tercih etmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*