Ertesi Gün Hapı Kaç Saat İçinde Alınmalı

Öncelikle ertesi gün hapının düzenli olarak kullanılması gereken bir doğum kontrol yöntemi olmadığını belirterek sorunun cevabına geçelim. Ertesi gün hapının alınmasında sürenin önemi büyüktür. Genellikle ilk 72 saat içerisinde alınması gerektiği hemen hemen bütün ertesi gün haplarının prospektüslerinde belirtilmektedir. Burada saat olarak 3 günlük bir dilimin verilmesi elinizden geldiğince korunmasız ilişkiden sonra alınması anlamına gelir.

Ertesi Gün Hapları Ne Zaman Alınmalıdır

  • Burada önemli bir konu başlığı bulunmaktadır. Genellikle haplar bir tablet şeklinde satılır ve bu tabletlerin ne şekilde kullanılacağı prospektüs üzerinde belirtilir. O sebepten prospektüsü okumadan kullanmaya başlanmamalıdır.
  • Hapların alınmasında sürenin çok önemli olduğundan bahsetmiştik. Ne kadar hızlı tüketirseniz o kadar hızlı etkisini gösterecek ve korunma olasılığını artıracaktır.
  • Yazımızın başında belirttik ama senede 3 seferden fazla doğum kontrol ilaçlarının kullanılması tavsiye edilmemektedir.
  • Hapları içtikten sonra kusarsanız hapların tekrar alınması gerekir ki, bu durumda prospektüste detaylı olarak açıklanmıştır.
  • Herhangi bir etki görüldüğünde yada beklenmeyen bir yan etki olduğunda zaman kaybetmeksizin bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir.
  • Adet düzensizliği ve kısa süreli gecikme yapabilir. (birkaç gün) Bu süre aşılmışsa da doktora gitmeniz gerekebilir.

Ertesi Gün Hapı İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır

Ertesi gün hapları çoğunlukla panik durumunda alındığı için soruların da birbirine benzer olduğunu belirtmek gerekiyor. Hazır süreden konu açılmışken ertesi gün hapının ne işe yaradığının da altını çizmekte fayda görüyoruz. Genellikle ertesi gün haplarının işe yaradığı bir sonraki adet döneminin başlaması ile anlaşılır. Tabi ki bu durum uzamaya devam ederse biraz önce de altını çizdiğimiz gibi bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir.

Mide Bulantısı Yapar mı

Her ne kadar bu soru da çok sık sorulsa da yapılan araştırmalar sonucunda bu hapları kullanan 100 kullanıcının 90’ında mide bulantısı yapmadığı sonucuna varılmıştır. O sebepten ertesi gün hapı kullanımının düzenli olarak mide bulantısı yaptığı gibi söylentilerin doğruluk payı olmadığını belirtelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*