Ertesi Gün Hapı Kullanıp Hamile Kalan Var Mı

Bu sorunun cevabı ertesi gün hapı çeşidinin ne zaman kullanıldığı ile aslına bakılırsa doğrudan etkilidir. Çünkü yaşanan korunmasız bir ilişki sonrası en geç 120 saat içerisinde bu hap ağız yolu ile ve hızlı bir şekilde yutulmalıdır. Burada süre çok önemlidir. Çünkü her ne kadar bu ertesi gün haplarının etki süresi 120 saat olsa da, bu süreyi sonuna kadar kullanıp, tam son zamanlarda almak, gebeliği önleme konusundan etkisinin %80 olabileceğini söylemek lazım. O yüzden şüpheli görülen bir cinsel ilişki sonrası en çok 24 saat içerisinde bu hap çeşidinin alınması gerekir. Fakat hiçbir şüpheye yer bırakmamak için ise hapın ertesi gün alınması en doğru seçim olmalıdır.

Ella Ertesi Gün Hapı

Doğum kontrol önleminin alınmadığı ve korunma kazalarının gün yüzüne çıktığı bu tür durumlarda acil bir korunma yöntem olarak ertesi gün hapları kullanılmaktadır. Değişik marka ve modeller eşliğinde satışları olan bu gebelik önleyici hap çeşitleri içerisinde son zamanlarda ella ertesi gün hapları büyük bir ilgi görmektedir. Diğer markalara göre daha güçlü bir önleme fırsatı veren bu ürün ile tüm kazalar için büyük bir oranda çözüm sağlamaktadır. En baş dönemler ile yumurtlamak üzere olunan dönemlerde dahi gebe kalma sorunu yaşamazsınız. Tablet halinde satın alınan bu haplar ağız yolu ile ve hızlıca yutulmalıdır. Özellikle riski en aşağı indirmek için ella ertesi gün hapı, cinsel bir ilişki sonrası ne kadar erken bir zamanda alınırsa risk o kadar düşer.

Ella İle Korunma

Şüpheli bir cinsel birliktelikten sonra birçok kişi her ne kadar ertesi gün kapı kullansa da, ister istemez ella korur mu sorusu kafalarını kurcalar. Ancak eğer hap zamanında ve mümkün olduğunca erken bir dönemde alınırsa, korunma şansı çok yüksek olur. Asla bir kürtaj yöntemi olmayan ella ertesi gün hapları sadece bir erteleme sistemidir. Yumurtlamayı erteleme görevi gören bu gebeliği önleyici hap ile üreme sisteminde bulunan sperm, bu zaman zarfında yumurtayı dölleme konusunda geç kalacaktır ve etkisini tamamen kaybedecektir. Yine de unutulmamalı ki, erken bir dönemde bu hapı almak büyük bir önem taşır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*