Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır, Yorumlar, Etkileri

Son zamanlarda ertesi gün hapı ile ilgili çok fazla yorum gelmeye başlayınca çok sorulan soruları alt alta yazarak cevaplandırmaya karar verdik. O sebepten farklı bir sorunuz olursa yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz öncelikle ertesi gün hapı nedir? Sorusunun cevabını arayalım. Ertesi gün hapları gebeliği önlemek amacıyla kullanılan haplardır. Çoğunlukla korunmasız cinsel ilişkiyi takip eden (en geç) 72 saat içerisinde alınması gerekmektedir. Sürenin uzaması koruma olasılığını da düşürdüğü için mümkün olduğu kadar erken alınmasına dikkat edilmelidir.

Nasıl Kullanılır

Ertesi gün hapları doktor yada eczacıya danışılarak kullanılmalıdır. Kullanmadan önce muhakkak prospektüsün okunması gerekir. Çoğunlukla iki hap bulunan ertesi gün ilacı paketlerinde mümkün olduğu kadar kısa süre içerisinde kullanılması tavsiye eder. Çoğunlukla korunmasız ilişkiyi tkaip eden 72 saat içerisinde en hızlı şekilde bu ilacın alınması gerekmektedir.

Bir Ayda Kaç Kez Kullanılır

Kesinlikle çok fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir. Ertesi gün hapını bir acil durum yardımcısı olarak görebilirsiniz. Senede 3 seferden fazla kullanılması tavsiye edilmez. Bunun yerine doğum kontrol konusunda bir yardımcı arıyorsanız sağlık kuruluşlarından destek alarak daha farklı doğum kontrol yöntemlerini araştırmanızı tavsiye ederiz. Yine de ertesi gün hapı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz farklı seçeneklere de göz atmanız gerektiğini belirtelim.

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Etkili

Hiçbir doğum kontrol ilacının yada yönteminin gebeliği tamamen durdurduğunu söyleyemeyiz. Yazımızın başında da değindiğimiz gibi ilk 72 saat içerisinde alınma hızına bağlı olarak oranın %90 lara kadar çıktığı bilinmektedir. Yine de kesin konuşmak bu haplar için doğru olmayacaktır.
Öncelikle altını çizmemiz gereken iki konu başlığı bulunmaktadır ki bunlardan birincisi devamlı olarak kullanılmaması gereken bir ilaç olduğudur. İkinci konu başlığı ise yüzde yüz koruma sağlamadığı adet gecikmesi yaşanması durumunda hamilelik testi yaptırılması gerektiğidir. O sebepten kullanırken özellikle dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek gerekmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Adet Geciktirirmi

En çok sorulan soruların başında ertesi gün hapı adet geciktirirmi geldiği için bu soruyu ayrıca bir başlık altında incelemenin daha doğru olduğunu düşündüm. Yan etkileri pek çok farklı ertesi gün hapı için incelenebilir. Genel olarak sorunun cevabına değinmek gerekirse; doğum kontrol hapları adetin uzun süre gecikmesini sağlamamaktadır. Yan etkilerine bakıldığı zaman adet dönemlerinde dengesizlik yaptığı belirtilir. Bunu yorumlamak gerekirse (çoğunlukla erken adet) birkaç gün erken yada geç adet gözlenebilir. Daha uzun süreli durumlarda ise bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir.

Ertesi Gün Hapı Adeti Kaç Gün Geciktirir

Çoğunlukla değişmeler birkaç gün ile ifade edilir. Pek çok kullanıcının yorumları da bu yöndedir. Genellikle ertesi gün hapını kullanan kişiler beklenti ve korku içerisinde oldukları için adetin kaç gün geciktiği sorusunu çok sık sorarlar. Tam olarak cevap vermenin kolay olmadığını belirtmek gerekiyor. Bornova escort Ertesi gün hapları adette kısa süreli düzensizlik yapabilirler, bunun dışında birkaç gün erken yada birkaç gün geç adet görülmesi gibi yan etkileri de prospektüsünde belirtilir. Herhangi bir şüphe oluşacak olursa bir doktora görünmeniz faydanıza olacaktır.

Ertesi Gün Hapı İsmi

Eskiden Norlevo isimli ertesi gün hapı vardı. Günümüzde bu ilaç artık üretilmiyor. Şu an piyasada iki farklı ilaç var. Bunlardan 120 saat içerisinde etkili olan Ella Tablet ve 72 saat içerisinde etkili olan Ertes 72 vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*