Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

Korunmasız cinsel ilişki yaşandığı zaman en sık tercih edilen yöntem ertesi gün haplarıdır. Genellikle olabildiğince hızlı ve 72 ila 120 saate kadar alınması durumunda gebeliği önlediği bilinmektedir. Ertesi gün hapının ne zaman içildiği de gebeliği önlemesine etki eder.

Korunmasız cinsel ilişkiyi takip eden süre içerisinde ne kadar hızlı kullanılırsa o kadar yüksek oranda gebeliği önlediği bilinmektedir. Genellikle ertesi gün hapları yüksek başarı sağlar ki bu rakam 100 kullanımda 98 olarak bilinmektedir. Bu rakamı biraz esneterek %80 – %90 arasında korunma sağladığını söyleyebiliriz. Bahsettiğimiz gibi kullanma süresi de korunmasına doğrudan etki ettiği için kullanım konusunda hassas davranılmalıdır. Tabi ki hormonal bir ilaç olduğu için kullanım sıklığı çok önemlidir. Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalı ve doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir.

Ella Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

Öncelikle bu sorunun cevabı olabildiğince hızlı kullanılmaktan geçer. 120 saat süre verilmekle birlikte ilk dakikalarda almakla son dakikalarda bu ilacı almak arasında tabi ki bir süre farkı olduğunu söylemek mümkündür.

Prospektüsünü iyi okuyunuz. Aklınıza takılan bir yer varsa eczacınıza danışınınız.

İlacı aç yada tok karnına alabilirsiniz.

İlacı aldıktan sonra ki ilk saatlerde kusma olursa tekrar almanız gerekebilir.

Ertes Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

  • Ertes adından da anlaşılacağı üzere 72 saat içerisinde kullanılması gereken bir ilaçtır. Tercih ilk 12 saat içerisinde alınması gebeliğin önlenmesine doğrudan etki eder.
  • Ertes tablet çiğnemeden yutunuz.
  • Aç karnına veya tok karnına içebilirsiniz.
  • Ertes 72 tableti içtikten sonra üç saat içerisinde kusarsanız tekrardan almanız gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*