Evde Yanık Tedavisi İçin 11 Doğal Yöntem

evde yanık tedavisi nasıl yapılır

Cildinize sıcak bir şey değdiğinde, ilk düşünceniz acıyı yatıştırmak ve hasarı önlemek için yanığa ne uygulayacağınız olur. Evde yanık tedavisi için neredeyse her evde bulunan bazı ürünler şaşırtıcı sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

 1. Buz Yerine Aloe Vera Uygulayın

Buz, cilde kan akışını kısıtlayabilir ve dokuya daha fazla zarar verebilir. Bunun yerine yanık tedavisi için şunları yapın; Yanmış bölgeyi derhal serin akıcı suyun altına tutun ve mümkünse en az 20 dakika bekletin. Uygulama yaralanmanın yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Peki, daha sonra ne yapabilirsiniz? Aloe vera, evde yanık tedavisi muhtemelen en çok kullanılan doğal ilaçtır. Ağrı ve iltihabı durdurur, şişliği azaltır ve cildin onarılmasına yardımcı olur.

 1. Naneli Diş Macunu

Bir naneli diş macununu evde yanık tedavisi için kullanmak üzere her zaman evinizde bulundurun. İlk önce yanmış bölgeyi soğuk su altında tutun ve daha sonra bir kağıt havluyla nazikçe kurulayın. Son olarak naneli diş macunu ile yanığın üzerini kaplayın.

 1. Vanilya

Vanilya özü küçük yanıkları için oldukça etkilidir. Bir kulak temizleme çubuğu kullanarak yanmış bölgeye nazikçe vanilya uygulayın. Vanilya özündeki alkolün buharlaşması, yanmayı soğutarak ağrıyı hafifletir.

 1. Sallama Çay Poşeti

Siyah çay, yanığın ısısını çeken ve ağrıyı hafifleten tanen içerir. Yanığın üzerine iki veya üç tane soğumuş ve hala ıslak olan sallama çay poşetini yerleştirin ve sabitlemek için bölgeyi gazlı bezle sarın.

 1. Beyaz Sirke

Beyaz sirke, aspirinde de bulunan ağrı, kaşıntı ve yanık iltihabını hafifletmeye yardımcı olan asetik asit içerir. Aynı zamanda antiseptik ve kanamayı durdurucu özellikleri vardır. Bu nedenle yanığın enfeksiyon kapmasını önler. Sirke ayrıca yanığın ısıyı çekerek, doğal olarak acının hafiflemesine yardımcı olur. Yatıştırıcı bir kompres hazırlamak için kağıt havluları su ile seyrelttiğiniz sirkeye daldırarak yanığa uygulayın.

 1. Bal

Popüler bir boğaz ağrısı çözümü olan bal, aynı zamanda evde yanık tedavisi için de kullanılır. Yanığın enfeksiyon kapmasını önlemeye yardımcı olan doğal bir antibiyotiktir. Bakterilerin yaşamasına olanak tanımayan doğal bir pH dengesine sahiptir. Bu yüzden topikal olarak uygulandığında, mevcut olan bakterileri veya deride kalan enfeksiyonu da öldürebilir. Bal yanığı soğutarak, ağrıyı dindirecek ve cildin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

 1. Süt

Sütün içerdiği yağ ve protein, yanığı yatıştırır ve iyileşmeyi destekler. Yanığı hızlı şekilde rahatlatmak için 15 dakika boyunca sütte bekletin. Tam yağlı yoğurt da yanık cildi serinletip nemlendirmenize yardımcı olabilir.

 1. Yulaf

Cildi yatıştırıcı özelliklerine sahip olan yulaf, evde yanık tedavisi için en yararlı çözüm olabilir. Özellikle büyük yanıklar için banyo suyuna bir bardak yulaf ekleyin ve 20 dakika bekleyin. Daha küçük yanıklar için, küçük bir kase suya biraz yulaf ekleyin ve etkilenen bölgeyi ıslatın. Cildinizi soğuğa yakın hava ile kurutun. Böyle ince bir yulaf tabakası ciltte kalır ve kaşıntıyı da azaltır.

 1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cildi iyileştirici E vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır ve aynı zamanda anti-fungal ve anti-bakteriyel olan yağ asitleri de içerir. Bu da yanığın enfeksiyon kapmasını önler. Yanık izleri için hindistan cevizi yağına biraz limon suyu ekleyip bölgenin üzerine nazikçe masaj yapar gibi uygulayabilirsiniz. Limon suyunun asidik özellikleri yaraların hafiflemesine, hindistan cevizi yağı ise yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

 1. Lavanta Yağı

Fransız bir kimyager 1900’lü yılların başında lavanta yağının iyileştirici gücünü keşfetti. Bir laboratuar kazasında elini ciddi bir şekilde yaktı ve yanığa lavanta yağı uyguladı. Yağ yanığın acısını hafifletti ve yanık hızla iyileşti. 1 çay kaşığı saf lavanta yağı ile 0.5 litre suyu bir cam şişede karıştırın. Çalkalayın ve yanık bölgeye gerektiği kadar uygulayın.

 1. C ve E Vitamini

C vitaminini soğuk algınlığı ile ilişkilendiriyor olabilirsiniz. Ancak idrar yolu enfeksiyonlarından cildi iyileştirmeye kadar bir çok şeyde rol oynadığını biliyor muydunuz? C vitamini yaraların iyileşmesini ve cildin yenilenmesi için temel madde olan kolajen üretimini destekler. E vitamini, cildinizi onarmaya ve korumanıza yardımcı olan bir antioksidandır. Yanığın iyileşme sürecini hızlandırmak için, C ve E vitamini açısından zengin gıdalar tüketebilir ya da yanık vakasından sonra bir hafta boyunca 2.000 miligram C vitamini veya 1 biyolik ünite E vitamini takviyesi alabilirsiniz. Hatta bir E vitamini kapsülünü açabilir ve evde yanık tedavisi için doğrudan yaranın üzerine uygulayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*