Farenjit Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Boğazınız enfekte olduğu zaman faranjit oluşur. Bakteriler boğazı enfekte ederken, virüsler de boğazda şiddetli ağrılara neden olur. Streptokok bakterileri, boğaz enfeksiyonunda en yaygın ve en bilinen bakterilerdir. Farenjitin nedenleri arasında; aft, postnazal sızma, iritanları içine çekmek, kuru hava teneffüsü vardır.

Semptomlar

Farenjit, boğazda bir rahatsızlık, gıdıklanma hissiyle başlar ve artarak tahrişe neden olur. Genelde farenjit tedavi gereksinimi olmadan iyileşir. Fakat 1 haftadan fazla sürdüyse, uzman bir doktora görünmelisiniz. Farenjit semptomları arasında; yutkunmada güçlük, nefes almada zorluk, kulak ağrısı, vücutta döküntüler, boğaz ağrısı ve yüksek ateş vardır.

Tedavi

Doktorunuz bakterileri en iyi tanımlayan yöntem olan bakteri kültürünü yapabilir. Eğer geçmek bilmeyen boğaz ağrınız varsa, hızlı streptokok testi yapılabilir. Bu testin sonucu 15-20 dakikada çıkar ve test sonucunda streptokokal boğaz ağrınız çıkarsa tedavi buna göre yapılır. Test negatif çıkarsa, streptokok harici bakteriyel enfeksiyon var demektir. Doktorunuz tedavi için antibiyotik önerebilir. Tedavi edilmezse, nefrit ve romatizmal ateşe dönebilir. Antibiyotiği doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız. Semptomlar bitti diye tedaviyi yarıda bırakmak daha ciddi problemlere yol açar.

Tedaviye ek evde, buhar soluyabilirsiniz, boğaz pastili kullanıp, gargara yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*