Fazla Tuz Tüketmenin Zararları Nelerdir ?

Sadece günde bir yemek kaşığı tuz tüketerek günlük ihtiyacımız olan tuz miktarını karşılayabiliyoruz. Oysa ki bu durum çoğunlukla yanlış anlaşılıyor ve yemekler içerisinde aldığımız tuz miktarı göz ardı ediliyor. Böyle bir durum oluştuğunda tuzlu yemeyi alışkanlık haline getirmişsek ciddi anlamda fazla tuz tüketmeye başlıyor ve zararları ile burun buruna gelebiliyoruz.

Fazla tuz kullanırsak

  • Vücudun su tutması
  • Kan basıncı değişiklikleri (yüksek kan basıncı)
  • Böbrek rahatsızlıkları
  • Felç riski
  • Eklem sertliği ve terleme
  • Damar sertleşmesi gibi pek çok zararı bulunmaktadır. Bu zararların oluşmaması için fazla tuz tüketiminin tespit edilmesi ve bu duruma müdahale edilmesi son derece önemlidir.

Fazla Tuz Tüketiminin Belirtileri Nelerdir

Öncelikle fazla tuz tüketiminin el ve parmaklarda başlayan bir şişkinlik ile ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu durum sabahları göz bölgesinde oluşan şişlik şeklinde de kendini gösterebilir. Vücutta oluşmaya başlayan ödem şeklinde de isimlendirilen bu durumun su tutulmasından kaynaklandığı açıktır. Akşam yemeklerinden sonra yüzük parmağınızda şişlik oluşmuşsa yemeklerde tuz tüketim alışkanlığınızı gözden geçirebilirsiniz.

Bir diğer konu başlığı ise idrarda oluşan değişikliktir. Bir önceki başlıkta yazdığımız gibi vücudunuz tuz sayesinde gereğinden fazla su tutmaya başlaması durumunda haliyle idrar miktarı azalacak ve hatta koyu bir görüntü oluşturabilecektir.

Aşırı Tuz Kullanmak

Fazla tuz tüketimi sonucunda baş ağrısı ve hafıza problemi ile karşılaşmakta söz konusu olmaktadır. O sebepten tuz tüketimini dengelemek gerekmektedir. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre gereğinden fazla tuz tüketen kişilerde daha fazla kramp oluştuğu da görülmüştür.

Günlük tuz tüketiminin dengelenmesi amacıyla fazla tüketiminin tespit edilmesi önemlidir. Tespit edilmesi durumunda günlük tüketim konusunda ihtiyaçlar göz önüne alınmalı ve gerekli olduğu durumlarda tüketilen gıdalara azaltarak tuz ekleme seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*