Ferritin Eksikliği Teşhisi

Ferritin dendiği zaman ilk olarak vücudumuzda üretilen bir protein olduğu ve temel görevinin demiri depolamak olduğunu bilmek gerekmektedir. Dolayısıyla demirin depolanmasından sorumlu olduğu için eksikliğinin ortaya çıkması gibi bir durum yaşandığında demir miktarının da eksilmesi doğal bir sonuç olacaktır. Bu yazımızda ferritin nedir, eksikliği nasıl ortaya çıkar gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Ferritin Eksikliği Nelere Sebep Olur

Demirin eksik alınması sonucunda ferritin miktarının eksilmesi gibi bir durum ortaya çıkarır bu da vücudumuzda bir takım belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

  • Ferritin eksikliğine bağlı yorgunluk: Aslına bakarsanız ferritin eksikliği yerine demir eksikliğine bağlı olarak yorgunluk şeklinde de açıklamak mümkündü. Çünkü vücudumuza yeterli miktarda demir depolanmaması gibi bir durumda yorgunluk ortaya çıkacaktır.
  • Enerji Kaybı: Ferritin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan enerji kaybını ve yukarda bahsettiğimiz yorgunluğun iyi anlaşılması için demirin görevlerine göz atmak gerekmektedir. Bilindiği üzere demir oksijen taşınmasında aktif rol alır. Yeteri miktarda demir bulunmamasına bağlı olarak ani yorgunluk ortaya çıkması da doğaldır.
  • Bunun dışında ağız kenarlarında yaralar çıkabilir.
  • Kulaklarda uğuldama ortaya çıkabilir.
  • Aşırı sinirlilik hali olabilir.
  • Konsantrasyon bozukluğu enerji eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar.

Ferritin Eksikliği Tedavisi

Yukarda yer alan belirtilerden bir yada bir kaçını görmeniz durumun bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Yapılan tetkikler sonucunda ferritin eksikliği görülürse doktorunuz bu durumun önüne geçmek için bir takım tedaviler uygulayabilir. Öncelikle demir takviyesini sağlamak için demir hapları yada demir içeriği yüksek gıdaların yer aldığı bir diyet listesi belirlenebilir.

Ferritin Eksikliği İçin Ne Yemeli

Ferritin eksikliğinin giderilmesi için öncelikle demir bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bu gıdalar dendiği zaman akıllara ilk olarak et, tavuk, üzüm, yumurta ve süt ürünleri tüketilmesi demir miktarı açısından zengin gıdalardır.

Ferritin Eksikliği Nasıl Giderilir

Bunun sebebinin dahiliye uzmanı tarafından tespit edilmesi daha önemlidir. Çoğunlukla demir kaynaklı bir eksiklik olması durumun da yapılan takviyeler sayesinde bu eksikliği kapatmak mümkün olabiliyor. Başka bir sebepten kaynaklanan bir durum ortaya çıkarsa doktorunuz sizin için farklı bir tedavi uygulayacaktır.

Ferritin Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar mı

Ferritin miktarına bağlı olarak saç tellerinde azalma gözlenebilir. Bunun nedeni ise saç diplerinde ferritin bulunmasıdır. Ferritin miktarının azalması ile birlikte saçlarda azalma ortaya çıkabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*