Gece Aniden Gelen Titreme

Günlük hayatta pek çok istemsiz davranışlar içerisinde olabiliyoruz. Bunlardan bazıları hareketlerimizi de yansıyor ama titreme gibi kontrolümüz olmayanlar hakkında az da olsa telaş yapabiliyoruz. Aslına bakarsanız titreme ile ilgili bir yazı kaleme almıştık ama bu sefer ki konu başlığı biraz daha farklı olunca bunu detaylı bir şekilde açmamız gerektiğini düşündük.

Öncelikle titremenin ne olduğuna bakalım. İstemsiz ve beklenmeyen bir zamanda gelen, vücudun tamamında yada bir bölümünde olabilen seğirme şeklinde ortaya çıkan hareketlerdir. Aniden oluşması özellikle bir etmen olmaması durumunda dikkat çekmektedir.

Aniden Gelen Titreme Üşüme

Ani titreme şeklinde açıklanabilecek bu durumun yorgunluk, stres, ruhsal bozukluklar yada hastalık gibi durumlarda ortaya çıktığını söylemek mümkün olmaktadır. Strese bağlı olduğu durumlarda genellikle strese sebep olan etmenin ortadan kaldırılması ile titremenin geçtiğini söylemek mümkün olabilir. Tabi ki bu durum sizi rahatsız etmeye başladıysa bir hekimden destek almanızı tavsiye ediyoruz.

Bazı durumlarda ise yorgunluk ve stres gibi durumların dışında hormonal rahatsızlıklar ve Parkinson gibi hastalıklarında ani titremeye neden olabileceği bilinmektedir.

Aniden Gelen Titreme ve Ateş

Genellikle titremeyi birden fazla başlık altında inceleriz. Bunu daha önce açıkladığımız için aniden gelen titreme ve ateşin sebeplerinin bulunması gerektiğini belirtmek gerekiyor. Kış aylarında aşırı soğukta çalışmak, yorgunken birden soğuğa çıkmak gibi durumlarla hastalık başlangıcı şeklinde yorumlanabilen bir titreme ortaya çıkabilir. Kış aylarında gece aniden gelen titreme şeklinde kendini gösterecek titremelerde çoğunlukla yaşadığımız alanların soğuk olması sonucu ortaya çıkar.

Bunun dışında el ve ayaklarda yada vücudun belli bir bölümünde birden bire ortaya çıkan titremelerin de özellikle dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Ani titremeler çoğunlukla benzer sebeplerden ortaya çıkmasına rağmen bir hekime görünmeniz değerlerinizin takibi açısından da son derece yerinde bir karar olacaktır.

Titreme vücudun bir işareti olarak yorumlanmalı ve problemin bulunması için bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*