Gece Karnım Ağrıyor

Karın ağrısı dendiği zaman çoğunlukla midede başlayan ağrı akıllara gelir. Oysa ki göğüs bölgesi ile kasıklar arasında başlayan tüm ağrıları karın ağrısı olarak tanımlarız. Basit sebeplerden ağrı ortaya çıkabildiği gibi anında müdahale edilmesi gereken sebeplerden dolayı da karnınız ağrıyabilir.

Karın Ağrısının Şiddeti Önemli

Karın ağrısının ne zaman başladığından daha çok şiddeti önemlidir. Şiddet ise rahatsızlığın ciddiyeti ile doğrudan önemli olmayabilir. Şöyle ki gaz sıkışmasından dolayı gece yerinizde duramayacak kadar çok karnınız ağrıyabilirken, kolon kanseri belirtileri arasında yer alan hafif şiddette karın ağrısı da yaşanabilmektedir. O sebepten şiddetinden daha çok dikkat etmemiz başlıklar olduğunu unutmamak gerekir ki ilk dikkat etmemiz gereken başlığın ağrının nerede başladığı olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Karın bölgesi pek çok organı ilgilendirdiği için ağrının tam olarak yerinin tespit edilmesi sayesinde o bölge de bulunan organlar hakkında yorum yapılabilir. Konu başlığımız gece başlayan karın ağrısı olduğu için bu bölüme özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin apandisit kaynaklı ağrılarda karnın sağ alt tarafı ağrırken, reflü veya gastrit kaynaklı ağrılarda üst kısım ağrı yapacaktır. Bu da ortalama bir fikir verir. Tabi ki bu ağrılarda kesin teşhisi ve yardımı doktorların yapması gerektiği de unutulmamalıdır.

Gece Ağrısı Neden Olur

Sadece gece vakti ortaya çıkan ağrının sebebinin bulunması için birden fazla sorunun cevabını bulması gerekmektedir. Ağrı kadınlarda adet rahatsızlığından yada ciddi başka bir hastalık sebebiyle kendini gösterebilir. Bunun tespitinin yapılması için muhakkak bir doktora gitmek gerekmektedir. Bunun dışında rutin olarak seyreden birkaç farklı durumda bulunmaktadır.

Akşam aldığınız herhangi bir ilaç etkisini göstermiş olabilir mi?

Bazı ilaçların yan etkileri içerisinde sayılan karın ağrısı (yada o bölgede oluşan ağrı) akşam yemeğinden sonra aldığınız ilaçlarla ortaya çıkabilir. Bu sebepten bir ilaç alıyor musunuz? Sorusunun cevabını bulması gerekebilir.

Akşamüzeri ağır fiziksel aktivite veya spor yaptınız mı?

Kas ağrıları çoğunlukla birkaç saatlik süre sonunda kendini göstermeye başlayabilir. O sebepten spor yaptığınız zaman aralığına yada egzersiz sıklığına dikkat etmek gerekebilir.

Yediklerinize dikkat ettiniz mi?

Aşırı acı aşırı yağlı tüketmek midenize zarar verebilir. Özellikle aşırı acı tüketimi sonrası tuvalete çıkmadan önce başlayan şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir.

Reflü gastrit başlangıcı olabilir mi?

Mide yanması, mide ağrısı yemek borusuna doğru asidin geri kaçması gibi tanımlayabileceğimiz reflü/gastrit sıklıkla akşam yemeği sonrası uzandığımız (yatarken yada televizyon izlerken) zaman aralığında ortaya çıkabilir.

Tüm bu seçenekler ilk bakıldığında akıllara gelen gece ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Ağrının şiddetli olup olmamasını önemsemeden süreklilik durumu olması halinde bir doktora yada sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğinin altını çizelim. Doktora daha net bilgi vermek amacıyla ağrı tipleri hakkında da kısaca bilgilendirme yapmak gerekirse:

Ağrı Çeşitleri Nelerdir

Ağrı çeşitleri genel, kramp ve şiddetli ağrı şeklinde tanımlanabilir. Genel ağrı çoğunlukla yaşadığımız ağrı olurken, kramp şeklinde ortaya çıkan ağrının kararsız olması ve çoğunlukla gaz ağrısı gibi durumlarda ortaya çıktığını söylemek mümkün olabilir. Tabi ki gaz ağrısı çok şiddetli bir şekilde de kendini gösterebilir ama çoğunlukla şiddetli ağrılar apandisit gibi etkili ve hızlı müdahale gerektiren durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Son Olarak:

Ağrı vücudun bir uyarısıdır. Çoğunlukla basit sebeplerden dolayı vücudumuzun herhangi bir bölümünde ağrı başlayıp kesilebilir. Her ne kadar gelip geçici bile olsa tüm ağrıların bir sebebi bulunmaktadır. Özellikle geçmeyen gece karın ağrısı gibi başlıklar söz konusu olduğunda illa ki bir sebebi olduğu ve bunun bulunmasının da son derece hayati olduğu unutulmamalıdır.

Bu gibi durumlarda doğru bilgiyi aramak için internette zaman kaybetmek yerine bir sağlık kuruluşuna başvurmanız sorunun daha kolay tespit edilmesini sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*