Glucosamine Kondroitinin Nedir, Ne İşe Yarar, Glukosamin İçeren İlaçlar

Kıkırdak yapısı zaman içerisinde esnekliğini yitirebilir. Kazalar, ameliyatlar ve diğer durumlarda da özelliğini kaybedebilirler. İnternette yer alan ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek gerekir. Hızlı bir şekilde doktorunuza başvurursanız hangi takviye gıdayı kullanmanız gerektiğini size daha net bir şekilde açıklayarak yardımcı olacaktır. Web sitemizde yer alan içerikler bilgi verme amaçlıdır.

Kıkırdaklar yaşa bağlı olarak esnekliğini kaybetmeye başlar. Glukosamin ve kondroitin kıkırdakların korunmasını sağlayan doğal bir içeriktir. Yapılan çalışmalar içinde yer alan bileşiklerin kıkırdak yapısını güçlendirdiğini ortaya çıkarmıştır. Çoğunlukla zamana bağlı olarak ortaya çıkan yıpranmalara karşı aktif olarak kullanılması gerektiğini düşünenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır.

Glukosamin Nedir

Glukosamin sülfat, glukosamin hidroklorid ve N-Asetil Glukosamin gibi formları bulunan kullanılmaya hazır bir ek gıdadır. Molekül yapısı basit kullanımı pratik bir gıda maddesidir. Özellikle bu noktada glukosamin sülfatın altını çizmenin faydasını görürüz.

En fazla araştırma yapılan ve kireçlenme üzerine faydası kanıtlanan formu olması nedeniyle glukosamin sülfatın faydalarına özellikle değinmek gerekmektedir. Glukosamin formlarının büyük bir kısmı ihtiyaç duyduğumuz ve günlük tükettiğimiz (özellikle teknoloji çağında tükettiğimiz gıdaların büyük bir çoğunluğu bu durumu tam tersi yönde etkilemektedir.) bulunmaz. Son zamanlarda yapılan dikkat çekici bir diğer araştırma ise glukosamin sülfatın ağrı kesici etkisinin ve iltihapların ortadan kaldırılması içinde iyi sonuçlar verdiğidir.

Glukosaminin Faydaları ve Zararları Nelerdir

Kıkırdaklar yaşa ve diğer rahatsızlıklara bağlı olarak bağ doku tarafından korunma özelliğini kaybedebilir. Bu durumda kıkırdakların yapısının bozulmaya başlaması ve zaman içerisinde ağrılı hastalıkların oluşması gibi durumlarla sonuçlanabilir. Böyle bir durum oluştuğu zaman glukosamin ve kondroitinin gibi yardımcılardan destek almanız gerekebilir.

Glukosamin; şişlik, eklem sertliği ve hareket avantajı sağladığı bilinmektedir. Kullanım miktarı ve zamanını bir doktora danışarak denemek gerekmektedir.

Glukosamin Kilo Yapar mı

Yan etkilerinden bahsederken kilo yapması hususuna çok fazla değinmek istememiştim. Yine de bu konuda çok fazla soru geleceğini tahmin ederek glukosamin kilo yapar mı sorusunun cevaplarına da yer verelim.

Bir gıda takviyesi olarak anıldığı için kilo yaptığı söylense de şu ana kadar bu tarz bir araştırmaya denk geldiğimi belirtemeyeceğim. Glukosamin ile birlikte tüketilenlere de özellikle dikkat etmek gerektiğini söyleyebiliriz.

Glukosamin ve Kondroitinin Yan Etkileri

Şu ana kadar belirtilen etkin bir yan etkisi olmamakla birlikte şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Mide yanması
  • Hafif mide yanması
  • Mide ağrısı
  • İshal
  • Bulantı

 

Glukosamin Kullanmadan Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı alerji tiplerinde (kabuklu deniz ürünleri gibi) kan incelticilerle ve bazı minerallerin alımı konusunda sınırlanma yapılmasını zorunlu hale getirebilir. O sebepten glucosamine almadan önce kesinlikle bir doktordan bu konu hakkında destek alınması ve kulaktan dolma bilgilerle glucosamine kullanımına başlanmaması gerekmektedir.

Kondroitinin Nedir

Bilindiği kondroitin pek çok özellik bakımın glukosamine benzerlik göstermektedir. O sebepten pek çok insan glukosamin ile birlikte kullanabilir. Tabi ki bazı farklılıkları da bulunduğunu söylemek mümkündür. Özellikle diz ve kalça ağrılarının giderilmesinde faydalanılabilir. Düzenli olarak tedaviye dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanımının bırakılmasının ardından da bir süre etkilerinin devam edebileceğini belirtmek gerekiyor.

Kondroitinin Faydaları ve Zararları

Faydaları bakımından kondroitine benzerlik gösterdiğini söylemek mümkündür. Eklem rahatsızlıkları ve şişliklerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Zararları bakımından da glukosamin ile benzerlik taşımasına rağmen kan inceltici özelliği ve hayvansal ürünlerden kaçınanlar tarafından çok fazla kullanılması tavsiye edilmez. Hayvansal gıdalara karşı özel diyet uygulayan kişiler için kondroitin bitkisel bazda üretimi yapılabilmektedir.

Glukosamin Kondroitinin İşe Yarıyor mu

Yapılan deneylere göre aktif olarak rahatlatıcı etkileri olduğunu söylemek mümkün gibi görünüyor. İnternet üzerinde pek çok web sitesinde placebo olduğu ve etkilerini kanıtlayan herhangi bir olumlu araştırma olmadığını belirten pek çok web sitesi olduğunu da söylemek mümkün. Bu konuda doktorunuzun ve sağlık kuruluşların desteğini almanız en doğru karara ulaşmanız açısından son derece önemlidir.

Glukosamin İçeren İlaçlar

Piyasa bir çok glukosamin içeren ilaçlar bulunmaktadır. Biz de sizlere ne çok kullanılan ilaçları, içinde bulunan maddeleri ve fiyatları yazıyoruz.

SOLGAR GLUCOSAMINE CHONDROITIN COMPLEX

İçerisinde 500 mg Glukozamin Sülfat %95, 500 mg Kondroitin Sülfat A, 81,5 mg, Kalsiyum Askorbat %97,1 mg Manganez Şelazon bulunmaktadır. Günlük 3 tablet yemek saatlerinde alınması gerekmektedir. Tüm eczanelerde bulabilirsiniz. Fiyatı 75 tablet olanı 139,95 TL, 150 tablet olan formu ise 239,50 TL dir.

SOLGAR GLUCOSAMINE CHONDROITIN MSM

İçerisinde  Glukozamin hidroklorid 750 mg, Kondroitin sülfat 600 mg, MSM 350 mg bulunmaktadır. Günde 2 defa yemeklerden sonra alınmalıdır. 60 tablet olanının fiyatı 162,95 TL, 120 tablet olanının fiyatı ise 268,50 TL dir.

NBL GLUKOZAMİN KONDROİTİN 

Her bir tablette 750 mg Glukozamin ve 600 mg Kondroitin bulunmaktadır. Günde 2 defa yemeklerle birlikte veya doktorunuzun önereceği şekilde kullanınız. İçinde 90 tablet bulunan bu ilaç 130 TL den satılmaktadır.

NBL GLUKOZAMİN KONDROİTİN MSM 

Yukarıda ki ürünün içinde msm olan formudur. Her bir tablette 750 mg Glukozamin, 600 mg Kondroitin ve 300 mg Msm bulunmaktadır. İçinde 60 tablet bulunan kutusunun fiyatı 130 TL dir. Günde 2 defa yemeklerle birlikte veya doktorunuzun önereceği şekilde kullanınız.

NBL GLUKOZAMİN KONDROİTİN PLUS

Her bir kutusunda 60 tablet bulunmaktadır. Her bir tabletin içinde de Glukozamin HCI 1500 mg, Kondroitin sülfat 1200 mg , MSM 600 mg, Kollajen Tip II 40 mg,  Hyaluronik asit 20 mg,  Vitamin D 20 mcg bulunmaktadır. Günde 2 defa yemeklerle birlikte veya doktorunuzun önereceği şekilde kullanınız. Fiyatı 145 TL dir.

NBL GLUKOZAMİN KONDROİTİN ULTRA 

Her bir paketinde 60 tablet bulunur. Her tablette Glukozamin HCI 1500 mg, Kondroitin sülfat 1200 mg, MSM 600 mg, %20’lik Zerdeçal Ekstresi (50 mg Zerdeçal’a eşdeğer) 250 mg,  Boswellia Serrata (Akgünlük) ekstresi 200 mg bulunmaktadır. Günde 2 defa yemeklerle birlikte veya doktorunuzun önereceği şekilde kullanınız. Fiyatı 145 TL dir.

OSTEO Bİ-FLEX ADVANCED TRİPLE STRENGTH 

Her bir tabletinde Bir tablet 750 mg Glukozamin HCl, 150 mg Kondroitin, 148 mg MSM, 148 mg Kollajen, 147 mg Boswellia Serrata (kök), 30 mg Vitamin C, 1 mg Manganez (Manganez Sülfat), 1 mg Hyaluronik Asit, 50 mg 5 Loxin AKBA Boswellia serrata Ekstresi  ve 1,5 mg Boron(Sodyum Tetraborat) içerir. Piyasa da 3 farklı adette ambalajı bulunmaktadır. 40, 80 ve 120 tabletlik kutuları mevcuttur. 40 tablet olanı 79,50 TL, 80 tablet olanı 138,90 TL, 120 tablet olanı ise 189,50 TL dir. Bütün eczanelerde bulunmaktadır. Doktor tarafından başka türlü önerilmediği takdirde günde 2 tablet yemeklerle birlikte alınmaktadır.

Yukarıda ki ilaçların haricinde bir çok glukozamin içeren ilaç bulunmaktadır. Biz en bilinenleri yazdık. Bu ilaçların fiyatları 16.04.2018 güncel fiyatlardır. Herhangi bir zam olursa fiyatlara güncelleme yapılacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*