Glüten Nedir? Gerçekten Zararlı mıdır?

gluten nedir zararlı mıdır

Glüten, 21. yüzyılın en tartışmalı gıda başlıklarından biridir. Giderek daha fazla restoran glütensiz ekmek, pizza ve makarna sunmaya başladı. Peki, ama neden? Glüten nedir? Zararlı mıdır?

Ekmek Yapıştırıcısı

Glüten, en çok tükettiğimiz karbonhidratlarla ilişkilendirilmesine rağmen, aslında dört spesifik tahılda (buğday, arpa, çavdar ve yulaf) var olan bir proteindir. “Glüten” kelimesi Latince “yapıştırıcı” anlamına gelir. Un su ile karıştırıldığında, glüten karışımın yapışkan ve tutkal benzeri bir kıvam almasını sağlar.

Glüten proteinleri çok yapışkan ve esnektir ve hamura esneklik verir, kabarmasına yardımcı olur ve ekmeğe çiğnenebilir dokusunu verir. Bu özellikler aynı zamanda şeflerin gıda endüstrisinde ekmek, hamur işleri, makarnalar ve daha fazlasında kullanmak için glüten ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Glüten son yıllarda önemli bir et alternatifi haline de geldi. Vejetaryenler için buğday glüteni pişirmek, dana eti veya tavuk eti yapısını taklit eden bir gıda elde etmek anlamına geliyor. İşlem tamamlandığında “seitan” adlı sahte bir etiniz oluyor.

“Glüten Zararlı mı?” Sorusu

Birçok insanın kafasındaki soru şu: Glüten zararlı mı? Son yıllarda glütensiz diyetler popüler hale geldi ve ekmeğin tartışmalı bir konu haline gelmesine yol açtı. Peki, ekmek tüketmekten kaçınmalı mıyız?

Pek çok soruda olduğu gibi cevap “duruma göre değişir”. Hamur işleri ve ekmek kesinlikle herkes için zararlı değil. İnsanların %1-2’sini etkileyen çölyak hastalığı, vücudun glüteni yabancı bir istilacı olarak ele aldığı ve ona saldırdığı bir otoimmün bozukluktur. Çölyak hastalığı için düzenli ekmek ve makarna yemek, bağırsağın duvarına zarar verebilir, anemi ve ağrılı sindirim sorunlarına neden olabilir ve çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırabilir.

Glüten Duyarlılığı

Bilim adamlarının insanların %0,5-15’ini etkileyebileceğine inandıkları “glüten duyarlılığı” adlı verilen bir şey de var. Çölyak hastalığı kadar ciddi olmasa da, bu duyarlılık ishal, mide ağrısı, yorgunluk, şişkinlik ve depresyona yol açabilir.

Bununla birlikte, glüten duyarlılığı henüz tam olarak anlaşılmamıştır ve bazı uzmanlar bunun gerçek bir durum olmadığını iddia etmektedir. Semptomlar çok geniş olduğundan, glütensiz bir diyetin bir plasebo etkisinin sözde faydaları olduğunu düşündürmektedir.

Ne olursa olsun, vücudunuzun ekmek, makarna ve pizza tükettiğinizde olumsuz tepkiler verdiğini düşünüyorsanız, en iyi eylem bir doktora görünmektir. O zamana kadar mısır, pirinç, kinoa, keten ve karabuğday gibi tadını çıkarabileceğiniz bol miktarda tahıl olduğunu hatırlayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*