Göğüs Büyütme Ameliyat Süreci

Göğüs büyütme ameliyatına göğüs agrandismanı denir ve meme dokusu ile göğüs kafesi arasına sıvı veya je dolu bir implant yerleştirilmesi ile gerçekleşir. İmplantlar, meme altı, meme başı çevresi veya koltuk altından yerleştirilebilir.

Eskiden meme büyütme ameliyatları için içi silikon dolu implantlar kullanılırdı. Silikonun güvenilir olduğu düşünülüyordu fakat hastalarda skleroderma gibi bağ doku hastalıkları görülmeye başlanınca silikon kullanımı yasaklandı. Yapılan araştırmalara göre içi jel dolu implantların bir zararı yoktur. Bu günlerde kullanılan implantlar içi saline denilen tuzlu su doludurlar ve bunun hiç bir zararı yoktur.

Memeye yapılan implantlar meme kanserine neden olmaz, fakat çok nadir olsa da bazı hastalara konulan kanser teşhisi, implant olmayan hastalara göre süresi daha geç olmuştur. Meme implantları elle meme kontrolü yapmayı engellemez ancak mamogramın yapılış şeklini değiştirir ve tarama hassasiyetini azaltabilir. Eğer implantınız varsa mamogramın bu konuda uzman biri tarafından çekilmesi gerekir.

Uygulama

Ameliyata girmeden önce cerrahınız ile implantın nereden konulacağı ve boyutu hakkında iyice konuşmalısınız. Ameliyat genelde 2 saat kadar sürer. Çoğunlukla genel anestezi yapılır fakat size verilen sakinleştirici ile lokal anestezi de yapılabilir. Cerrahınız önce kasınızın altına ve ya üstüne konulacak implantın girişi için bir kesi açar ve yerleştirilmesi için cep oluşturur. İmplant yerine yerleştirilir ve kesi dikilerek kapatılır ve destek olması için bantlanır ve üzerine gazlı baz konulur.

İyileşme ve Komplikasyonlar

Ameliyattan sonra, eğer implantınız kasın altına yerleştirilmişse, üstüne yerleştirildiğinden daha çok ağrınız olabilir. Genelde ameliyattan sonraki 2 gün içinde ağrı ve yorgunluk hissedilir fakat daha sonraki günlerde daha aktif olup, günlük yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Ameliyattan sonra cerrahi sütyen kullanmanız ağrıyı azaltarak şişmeyi engelleyecektir. Ameliyattan sonra göğüslerdeki duyarlılık, ağrı tam olarak 6 hafta sonra iyileşecektir. Yara izleri zamanlar soluklaşacaktır fakat yok olmayacaktır.

Ameliyat sonrası her gün kol kaslarınızı esnetmek için yaptığınız egzersizin yanında göğüslerinize masaj da yapmalısınız. Yaptığınız masaj, kapsüler kontraktür oluşma olasılığını azaltır. Kapsüler kontraktür, implant çevresindeki yara küçülüp büzüşerek implantı sıkıştırmaya başladığında oluşur ve memeleri sertleştirir. Tedavisi oluşan kapsülün alınması ya da yeni protez takılması ile olur.

Göğüs implantlarında çok sık görülmeyen ağrı, iltihaplanma, göğüs şeklinin bozulması olayı olabilir. Eğer implantınız salinedense ve patlarsa, bir kaç saat içinde göğsünüz inecektir ve sızan tuzlu su vücut tarafından emilerek atılacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*