Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Olur?

Göğüs ya da meme küçültme, memeden yağ dokusu ve deri alınması işlemine denir. Genelde göğüslerin dikleşmesine neden olur ve meme başı çevresindeki areolayı da küçültebilir.

Uygulama

Meme küçültme ameliyatı genelde 3 ile 4 saat arası sürebilir. Genel anestezi yapılır ve hastanede 1 gece kalmanız gerekebilir. Göğsünüzden fazla yağ, doku ve deri alınır ve göğsünüz yeni, dik ve küçük görünümüne kavuşur. Genelde meme ucu ve etrafındaki koyu renkli alan olan areola yeni yerine taşınır. Yapılan bu işlem meme ucunda tam ve kalıcı his kaybına sebebiyet verebilir ve emzirmeyi etkileyebilir. Doktorunuz yağın alınması için liposuction kullanabilir.

İyileşme ve Komplikasyonlar

Ameliyattan sonra oluşan kesiler dikişten sonra gazlı bez ile sarılır. Sargıların üzerine birkaç günlüğüne kullanmak için cerrahi bir sütyen veya elastik bir bandaj takılabilir. Bu süre geçtikten sonra yumuşak bir sütyene geçebilirsiniz ve dikişleriniz alındıktan sonra bu sütyeni 1 ay süreyle sürekli kullanmanız gerekir. Ameliyattan sonra 1-2 günlüğüne kalması ve biriken sıvıyı ve kanı boşaltmak için bir tüp yerleştirilebilir.

Göğüslerinizde 1 hafta kadar hassasiyet ve ağrı olacaktır. Doktorunuz bu ağrı için ağrı kesici önerecektir. Morarma ve çürümeler 1-2 haftaya tamamen geçecektir. Ameliyat sonrasındaki ilk menstrüel dönemde göğüslerde normalden fazla hassasiyet ve şişme görülebilir. Memelerinizde 1 ay boyunca uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu uyuşukluk hissi geçici veya kalıcı olabilir. Genelde ameliyattan 2 hafta sonra normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası oluşan yara izleri zamanla silikleşecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*