Gözlerim Bozuk Değil Ama Gözlük Takmak İstiyorum

Bir gözlük modeli beğendiniz ama gözlük takacak kadar gözünü bozuk değil mi? Bu garip bir soru olarak algılanabilir ama pek çok insan gözleri bozuk olmadığı halde ara ara gözlük modelleri hoşlarına gittiği için bunları takmak istediğini belirtiyor. Peki ama ne yapmak lazım…

Öncelikle bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Gözünün bozuk olmadığını savunup çok ciddi numaralarla gözlük almak zorunda kalan çok kişi tanıdığım için bunu tavsiye ediyorum. Ardından bir gözlükçüye gidebilirsiniz. Çoğunlukla kozmetik olarak sıfır numara cama sahip ürünlerden alıp kullanabiliyorsunuz. Bazı durumlarda güneşten rahatsız olanlar için üretilenleri de bulunuyor.

Numarasız Gözlük Zararlı Mı

Cevap nereden alındığına bağlı olarak değişiyor. Bildiğiniz gibi merdiven altı üretim olan ve yolda satılan gözlükler gözleriniz için çok ciddi riskler oluşturabilir. Bir göz doktoruna danışarak bir optisyenden destek alarak uygun cama sahip gözlük alırsanız sorun oluşturmayacaktır.

Dinlendirici gözlük

Hazır konusu açılmışken gözlük hakkında sık düşülen hatalara yer vermeye çalışalım. Öncelikle dinlendirici gözlük konusunun son derece önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Bilinenin aksine dinlendirici isminde bir gözlük olmadığını belirtmek isterim. Bütün gözlükler belirli numaralarla sınıflandırılırlar. Sadece düşük numaralı gözlükler dinlendirici ismi ile anıldığı için bu şekilde isimlendirilmişlerdir. Oysa ki tam olarak bu tabiri kullanmak yerinde olmayacaktır.

Bir diğer konu ise sırf çerçevesi hoşunuza gitti diye ve takarken sorun yaşamıyorsunuz diye başka birinin gözlüğünü takmakta ısrarcı olmayın. Bütün gözlükler kişilerin göz problemlerine göre hazırlanmaktadır. Sırf imaj için bozuk olmayan gözünüzü zorlamanız sizin gözünüze zarar verecektir. Bir de belge sahibi olmayan merdiven altı üretilen gözlüklerden uzak durmanız gerektiğini belirtelim.

Numarasız gözlük kullanımı konusunda bir doktordan destek almadan başvurmamanız gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*