Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır, Hastalığı Önler mi ?

Grip mevsimlerinin yaklaşması ile beraber, hastalıklarının giderek artış göstermesinden ötürü gripten korunmanın yöntemi olarak profesörler, grip aşısı yaptırmak gerektiğini belirtmektedir.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Birçok kişi grip aşısı yaptırmak için en uygun zamanın ne olduğunu oldukça merak eder. Uzmanların cevaplarına göre, sonbaharda giderek artış gösteren grip virüsünün önüne geçmek için yaptırılmakta olan grip aşılarında, giderek soğuyan hava durumu sebebi ile ekim aylarının sonlarına doğru yapılması önerilir.

Her ne kadar grip dönemi, yıldan yıla değişiklik gösterse de en sık görüldüğü dönem, sonbahar mevsiminin ortaları olduğunu söyleyebiliriz. Bu grip dönemi ilkbaharın ortalarına kadar etkisini göstermekte. Bu aşılar toplamda altı aylık bir süre geçerliliği olmasından ötürü, çok erken yapılması ileri ki aylarda sıkıntı doğurabilir. İklimin giderek değişiklik göstermesi ile grip dönemi nisan ayının ortalarına doğru son bulurken, şu anda mayıs ayının sonlarına kadar etkisini göstermeye devam ediyor.

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Grip aşısının uygulanmasının ardından aşı yapılan bölgede çeşitli ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi durumlar baş gösterebilir. Tüm vücutta oluşabilecek yan etki durumu oldukça nadir rastlanır. Tüm vücuttaki yan etkiler ise halsizlik, yüksek ateş ve kas ağrısı olabilir. Bu gibi durumlarda birkaç gün içinde yan etki kaybolur. Grip aşısının ardından bazı alerjik reaksiyonlar görülebilir. Alerjik durumlarda bir doktora başvurulması tavsiye edilir.

Grip Aşısı Yaptırmak İşe Yarıyor mu?

Uzmanların açıklamalarına göre, özellikle yüksek risk grubundakiler, yani yaşlı ya da kronik hastalığı bulunan kişilerin mutlaka grip aşısı yaptırması gereklidir. Gebe bayanlar için de grip aşısı olmak oldukça önem teşkil ediyor.

Fakat grip aşısı yaptırmak isteyen kişiler için uzmanların önerilerine göre, üç maddeli grip aşısının etkileri oldukça kısıtlı olmasından ötürü, dörtlü grip aşısının olması birçok bileşene etki etmesiyle çok daha yararlı olduğu belirtilmekte.

 Grip Aşısı Sonrası Halsizlik Durumu

Grip aşısının sonrasında yan etkilerinden birisinin de ”halsizlik” durumu olduğunu açıklamıştık. Aşının ardından 6 ila 12 saatlik bir dönemin ardından görülmeye başlanan bu durumun sadece birkaç gün süreceğini ve daha sonrasında kendiliğinden düzeleceğini söyleyebiliriz.

Aşı Gribi Önler mi?

Grip aşısı, gripten korunma yollarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak grip olduktan sonraki dönemde grip aşısı yaptırmanın herhangi bir faydası olmayacaktır. Gripten korunmak için 6 ay etkisi bulunan grip aşısını, ekim ila kasım ayları arasında yaptırılması gerekir.

Grip Aşısının Adı Ne ?

Şu an ülkemizde tek marka grip aşısı vardır. Bu aşının ismi vaxigrip dir. Bu sene döviz fiyatlarının artmasıyla birlikte grip aşısı piyasada bulunmamaktadır. Bir çok hasta bu nedenle grip aşısı yaptıramamıştır. Kasım ayının ortalarında olduğumuz şu dönem aşıyı yaptırmak için geç kalınmış değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*