Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Neden Olur

Kasık ağrısı en sık kadınlarda yaşanan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Fakat cinsiyet ve yaş fark etmeksizin herkeste görülebilecek bir rahatsızlıktır. Sağ ve sol kasıkta yaşanabilmektedir. Tabii ki her yaşandığında ciddi bir sağlık sıkıntısı olduğu anlamına gelmemekle birlikte yaşandığında ise önemsememe gibi bir hataya düşülmemelidir.

Sol Kasık Ağrısı

Erkeklerde yaşanan sol kasık ağrısında akla ilk gelen neden kasık fıtığı olmaktadır. Ağır kaldırmak ya da ani hareketler yapmak kasık fıtığına sebep olabilmektedir. Diğer bir sol kasık ağrısı nedeni ise böbrek kumu ya da taşı dökmektedir. Kas gerilmesi, testiste tümör, lenf bezleri şişkinliği ve kasık bölgesine alınan bir darbe sol kasık ağrısına sebep olabilmektedir.

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

Erkeklere oranla kadınlarda sol kasık ağrısı daha sık yaşanmaktadır. Kadınların fizyolojik ve biyolojik yapısının farklılığı sebebi ile bu sol kasık ağrısı fazla görülmektedir. Sol kasık ağrısı olan kadınlar için ilk akla gelen neden kadın hastalıklarıdır. Daha sonra gebelik, apandisit, iltihaplanmalar, dış gebelik, iskelet sistemi rahatsızlıkları ve idrar yolları enfeksiyonları nedenler arasında bulunmaktadır. Kadınların yapısı gereği erkeklere oranla oldukça kasın ağrısı yaşamaları rutin bir hale gelmesine sebep olmuştur. Fakat yaşanan kasık ağrılarının şiddeti ve tekrarlama sıklığı önemli bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Bu sebepten ötürü sık ve şiddetli yaşanan kasık ağrınız var ise ihmal etmemeli ve hekime gitmelisiniz. Kasık ağrıları olası rahatsızlıkların erken teşhis edilmesini sağlayabilmektedir.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

Hamileliğin başlangıcında sperm tarafından döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi ile birlikte rahim kasları gerilir ve büyür. Bu durum sebebi ile gebe kadınlarda sık olarak sol kasık ağrısı görülmektedir. Fakat hamileliğin ilerleyen zamanlarında yaşanan sol kasık ağrıları düşük ihtimalinin belirtisi olarak görülmektedir. Leke ve kanama ile birlikte yaşanan sol kasık ağrısı panik olunmasına sebebiyet vermektedir. Ancak leke ve kanama olmadan yaşanan ağrı düşük ihtimali belirtisi olmamaktadır. Hamilelik zamanında yaşanan kasık ağrıları tamamen kadının rahim kasları hareketleri ile bağlantılı olmaktadır. Genel olarak sol kasık ağrısı yaşansa da hamile kadınlarda sağ kasık ağrıları da görülebilmektedir.

Hamilelikte sol kasık ağrısı cinsiyet

Bir çok yerde ağrı sağda olursa kız, ağrı solda olursa erkek çocuk olacak denilmektedir. Böyle bir kaide yoktur. Ağrının bölgesi cinsiyeti belli etmez. Bebeğiniz sağlıklı olsun yeter.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*