Hastalık Sonrası Geçmeyen Öksürük

Grip ve soğuk algınlığı özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde en sık ortaya çıkan rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Özellikle çocuk ve yaşlıların bu döneme dikkat etmesi gerekiyor. Tam hastalık bitti derken ortaya çıkan kuru öksürük ise rahatsızlığın bir başka boyutu olarak ortaya çıkabiliyor.

Hastalık Sonrası Kuru Öksürük

Solunum yollarında ortaya çıkan hastalıkların ortak özellikleri arasında kuru öksürük yer alıyor. Hastalığın tam yok olduğunu düşündüğünüz anda kendini göstermeye başlayan ve yer yer halsizlikle ortaya çıkan bu öksürük uzmanlar tarafından normal olarak kabul ediliyor. Balgam atılması bir sonraki aşamasını oluşturan bu durum da yeniden hastalık başlangıcı olmazsa rahatsızlığın tamamen iyileşmesi ile son buluyor.

Öncelikle öksürüğün vücudun bir savunma sistemi olduğu unutulmamalı ve normal durumlarda bu öksürüğü şurup ve ilaçlarla çok fazla bastırmamak gerektiğinin altını çizmek gerekiyor. Çok ağır ve şiddetli ilerleyen öksürük varsa böyle bir durumda da yine bir doktora başvurmak şart gibi görünüyor.

Hastalık Sonrası Geçmeyen Balgamlı Öksürük

Toplumda genelde hastalık sonrası ortaya çıkan öksürük çok fazla önemsenmediği için üzerine pek düşülmemektedir. Oysa ki balgam atılması ve hastalığın ortadan kalkması için böyle bir durumun doğal kabul edilmesi gerekiyor.

Böyle bir durum ortaya çıktığında örneğin hastalık sonrası balgam sıklaştığında ne yapmanız gerekmektedir?

  • Öncelikle öksürüğü engellememeye çalışın, öksürük vücudunuzun önemli bir savunma mekanizmasının aktif olarak çalıştığının göstergesidir.
  • Bol su için. Suyun son derece önemli bir balgam söktürücü olduğu unutulmamalıdır. Ballı sütünde öksürüğe son derece iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Alerjik reaksiyonlara dikkat edin. Şayet öksürük hastalık sonrası değil de alerjik bir reaksiyona sebebiyle ortaya çıkıyorsa kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekebilir. Özellikle yaz başlangıcında alerjik rahatsızlıkların daha sık oluştuğun

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*