Hazır Çorba Sağlıklı Mı

Günümüz hazır gıda sektöründe pek çok yeni ürün satışa sunulmakta ve hızlıca popüler bir hale gelerek evlerde ki ve mutfaklarda ki yerini almaktadır. Bu anlamda özellikle tüm mutfaklarda kolay kullanımı ve pratik bir şekilde hazırlanabilmesi için üretilen hazır çorbalar, en çok kullanılan ve tercih edilen hazır gıdalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Son dönemlerde nerede ise tüm hazır çorba üreticisi firmaların üretmiş olduğu hazır çorbaların içindeki katkı maddeleri ortaya çıkması ile birlikte hekimler bu ürünlerin sağlıklı olup olmadığı açısından pek çok yorumda bulunuyor. Peki, hazır çorbalar sağlıklı ürünler midir?

Hazır Çorbalar Zararlı Mı ? Neden Zararlı ?

Özel günlerde ve akşam yemeklerinde çorba pişirmeyi oldukça kolay hale getiren hazır çorbalar aslında içerisinde bulundurduğu pek çok yabancı maddeler ile insan sağlığı için tehlike içeriyor. Bu anlamda hazır çorbalar içerisinde bulunan bu maddeler, bebeğine hazır çorba içiren pek çok anne için hazır çorba bebeklere zararlımı sorusuna neden oluyor. Bu anlamda hazır çorbalar:

*  İçindeki Katkı Maddeleri: Uzun süre boyunca saklanabilmesi ve kullanabilmesi adına hazır çorbalara  katkı maddeleri ve kimyasallar katılmaktadır.

* Renklendirici Boyalar: Çorbanın renginin sağlanması, kokusunun güzelleştirilmesi ve kıvam sağlanması adına çorbalarda gıda boyası, kıvam artırıcı, aroma, tatlandırıcı gibi maddelerin kullanılması gerekmektedir.

* Monosodyum Glumat: Çocuklar üzerinde oldukça büyük etkilere neden olan monosodyum glumat kişide tokluk ve doyma hissinin kaybolmasına neden olmaktadır.

Barındırdığı için insan sağlığını özellikle çocukların sağlığı büyük ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple evde hazırlanan ve tamamen doğal çorbaların yapılması, hazır çorbalara oranla daha zor olsa da oldukça sağlıklı olacaktır.

Hazır Çorbaların Bebeklere Zararı Var mı ?

Günümüzde pek çok anne çocuğu veya bebeği için hazır çorba kullanmakta ve çocuklarına bu ürünü kullandırmaktadır. Fakat hazır çorbalar olgun bir bireyin aksine daha hassas bir bedene sahip olduklarından dolayı çocuklara bu ürünlerin kesinlikle verilmemesi gerekmektedir. Bu ürünlerin kullanımı çocuklarda gelişim sorunlarının yanı sıra pek çok zihinsel ve bedensel sorunun ve hastalığın meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu ürünler yerine evde doğal malzemeler ile hazırlanan sağlıklı çorbalar çocuklar ve bebekler için daha sağlıklı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*