Hemolitik Anemi Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Kırmızı kan hücreleri olarak da bilinen eritrositlerin 120 günlük yaşam süresi vardır. Bu yaşam süresini tamamlayamadan hemolize yani yıkıma uğraması ile hemolitik anemi oluşur. Hemolitik anemi, eritrositlere rengini veren ve aynı zamanda oksijen taşıyıcı olan hemoglobin miktarını azaltır. Eritrositler zamanından önce yıkıma uğradıkları için sürekli yeni kan hücreleri üretilir. Bu yıkım hızı, üretim hızından fazla olursa anemi oluşur.

Hemolitik Anemi Nasıl Başlar

Kalıtsal bazı hemolitik anemi türleri; eritrositlerin dalaktaki küçük kan hücrelerine hapsolup aşınmasına sebep olan sert ve kırılgan anormal kırmızı kan hücresi zarı vardır. Sferositozda birçok küçük küresel ve kırılgan kan hücreleri vardır.

Glukoz-6-fosfat dehidrojenaz enzimi eksikliğinde, hücrelerde belirli maddeler yırtılır ve ölür. Bu da anemiye yol açar. Bazı antibiyotikler ve sıtma için kullanılan bazı maddeler eksikliği olan hastalarda eritrosit yıkılmasına sebep olur. G6PD eksikliği olan insanlar baklaya karşı da bir tepki gösterir. Bu durum favizm olarak adlandırılır.

Otoimmün hastalıkları sonucu vücut kırmızı kan hücrelerini hatalı tanımlayarak yabancı sayar ve onlara karşı savaş açarak eritrositleri öldürür. Bu reaksiyon, uygun olmayan kan naklinde görülebilir.

Belirtileri

Hemolitik aneminin belirtileri diğer anemi türlerinde olduğu gibidir. Cilt renginde solgunluk, halsizlik, baş ağrıları, nefes darlığı, kalp atışının hızlanması semptomları görülür. Sarılık olarak da adlandırılan göz beyazlarının ve cildin sararması en belirgin belirtisidir.

Tedavi

Hemolitik anemi, kan smmeari ile belirlenir. Bu kan smmearinde, bir çok olgunluğa erişmemiş kırmızı kan hücresi olan eritrositler ve bazı hemolitik anemide farklı şekilli hücreler çıkabilir. Teşhis için bir takım özel kan testleri de gerekebilir.

Hemolitik anemi otoimmün bozukluklarından kaynaklanıyorsa immunosüpresif ilaçlar tedavide başarılı olabilir. G6PD eksikliği varsa, eritrosit yıkımını sağlayacak ilaçların kullanımı engellenmelidir. Bazı hemolitik anemi hastalarında dalak alınması görülebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*