Hoşkin Hastalığı Nedir ?

Lenf sisteminin vücudumuzun bağışıklık sistemi açısından ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu daha önce açıklamıştık. Kısaca değinmemiz gerekirse lenf sistemi vücudumuzu dış etkilere karşı koruyan son derece etkili bir sistemdir. Vücudumuzda diğer damarlar gibi olan lenf damarları bulunur. Bu damarlar içerisinde lenfosit adı verilen renksiz lenf sıvısı taşınır. Sistemin temel özelliği enfeksiyonlara karşı vücudun korunmasını sağlamaktır. Lenf bezleri ise; boyun, göğüs, karın ve kol altında bulunur. Ayrıca bademcik, kemik iliği ve dalakta bu sistemin önemli birer parçasını oluşturmaktadır.

Hodgkin Hastalığı Nedir

Sağlıklı bir vücutta hücrelerin bölünmesi kontrol altına alınmıştır. Gerektiği zaman gerektiği kadar hücreler bölünerek bir sistem içerisinde görevlerine devam ederler.  Bazı durumlarda ise hücreler gerektiği zaman gerektiği kadar durumunu aşarak hızlıca bölünmeye devam ederler. Bunun sonucunda gereksiz büyüme başlar ve görevlerini yerine getiremezler.

Hoşkin hastalığı gibi hastalıklarda hücreler gerekli bölünmenin ötesine taşarak daha hızlı bölünüp çoğalmaya başlarlar. Bu durumda da o bölgede bir kitle oluşumu gözlenir. Oluşan bu kitleye tümör adı verilmektedir. Tümörler davranışlarına göre iyi huylu yada kötü huylu olarak adlandırılabilirler. Kötü huylu tümörler arasında sayılan hoşkin hastalığında bu tümörler daha sonra yayılmaya meyillidir.

Hoşkin Hastalığı Sebepleri Nelerdir

Hoşkin lenfomanın sebepleri incelendiği zaman net bir sonuç bulmak ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Yine de yaşa, kalıtıma, hastalıklara (bağışıklığa) ve belirli virüslere bağlı olarak ortaya çıkma imkanından bahsedilebilir.

Şöyle ki 15 – 35 yaş arası ve 55 üzere yaştaki kişilerde görülebilir. Bağışıklık sisteminde kalıtımsal bir durum oluşması yada organ nakli sonucunda kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak hoşkin hastalığının ortaya çıkma ihtimalinden bahsedilebilmektedir. Bazı ailelerde hoşkin lenfoma yada herhangi bir lenfoma görülmesi, hastalığın görülme riskini artırmış olabilir.

Hoşkin Hastalığı Tanı ve Belirtileri

Hastaların doktora başvurma nedenleri çoğunlukla lenf düğümlerinde ortaya çıkan büyümelere bağlıdır. Boyun, kasık ve koltuk altında şişlikler olabilir aynı zamanda bu şişliklerin ağrısız olabileceğini de özellikle belirtmek gerekiyor. Diğer belirtilerine göz atacak olursak aniden kilo kaybı, kaşıntı ve anemi bulguları, gece terlemesi ve ateş yükselmesi de belirtileri arasında sayılabilir. Dikkat ettiyseniz bu belirtiler pek çok hastalığında belirtileri arasında yer alabileceği için internet üzerinden “hastalık teşhisi yapmak” yerine doğrudan bir doktora başvurmanız sorununun daha kolay tespit edilmesini sağlayacaktır. Vücudumuzun savunmasında aktif rol oynayan bu bezlerde belki de bir sorun bulunmamaktadır. Yine de erken tanının ne kadar önemli olduğunu tekrardan belirtmeye gerek yok, o sebepten lenf nodüllerinde bir şişlik olduğunu düşünüyorsanız bir doktoru ziyaret etmenizin vakti gelmiştir.

Hoşkin Hastalığı Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinden önce tanısı, tiplerinin tespit edilmesi, evrelendirilmesi gerekmektedir. Hoşkin hastalığı tedavisinde kemoterapi yada radyasyon tedavisine başlanabilir.

Lütfen Burayı Okuyun !!!

Hoşkin hastalığı hakkında genel bir bilgilendirme vermeye çalıştık. Daha net ve detaylı bilgiye ulaşmak için internet üzerinde çok araştırma yapmaya ihtiyacınız yok Türk Hematoloji Derneği Hodgkin Lenfoma adlı içeriğine göz atabilirsiniz.

Bu içerikte uzmanlar “hodgkin hastalığı” hakkında sorulması muhtemel olan tüm soruları detaylı bir şekilde cevaplandırmışlar. O yazıya baktıktan sonra özelikle tanı ve tedavi konusunda daha detaylı bilgilendirme yapmayı gereksiz gördüğümü belirtmek istiyorum.

Bu adrese muhakkak göz atmanızı tavsiye ederim. thd.org.tr/thd_halk/?sayfa=hodgkin

Erken tanı hayat kurtarır, kişinin hastalığını bilmesi ve nasıl hareket etmesi gerektiğini iyi anlaması gerekmektedir. Yine de internet üzerinde bilgi araştırmak yerine öncelikle bir doktora başvurmalı yâda bir sağlık kuruluşundan bilgi almanız gerektiğini unutmamalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*