Huzursuz Bağırsak Sendromu Yaşayanlar

Huzursuz bağırsak sendromu son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz ve görünene bakılırsa daha sık duyacağımız bir rahatsızlığa benziyor. Aslına bakılırsa ilk okuduğunuz anda huzursuz bacak sendromu ile karıştırılsa bile huzursuz bağırsak sendromunun hikayesi biraz farklıdır. Hastalığın diğer bir adı da irritabl bağırsak sendromu olarak geçmektedir.

Bir rahatsızlık dememizin temel nedeni tam olarak bir hastalık olarak görülmemesidir. Özellikle giderek yaygınlaşan bir görünüme ulaştığı bilinen huzursuz bağırsak sendromu erişkinlerde stresin yoğun olduğu dönemlerde ortaya çıkan ve karın ağrısı ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Avrupa birliği ülkelerinde yapılan bir araştırmaya göre 15 – 22 yaş arasında yer alan katılımcıların okula gitmemelerine sebep olan en büyük nedenleri arasında grip ve soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir

Bu rahatsızlığa tam olarak bir hastalık denemeyeceğinden bahsetmiştik. Nedenleri hakkında tam olarak bir verinin olmadığını da eklememiz gerekiyor. Beslenme şekli, yaşam standartları ve özellikle psikolojik etkilerin bağırsak sendromunu hızlandırdığı düşünülüyor. Tabi bazı kişilerde psikolojik etkiler büyük önem arz ederken bazılarında sadece yaşam kalitesi ve yenilen yemeklerle de ortaya çıkabiliyor.

  • Öğün atlama
  • Stres
  • Adet döneminde belli gıdaların yoğun tüketilmesi
  • Yaşam standardında değişim
  • Az lifli gıdaların tüketilmesi

Gibi nedenlerle ortaya çıktığı düşünülen ve biraz önce de altını çizdiğimiz gibi kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir rahatsızlıktır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri nelerdir

Hastalık/sendrom karın ağrısı ile kendini göstermektedir. Adında bağırsak yer alıyor olmasına rağmen tüm sindirim sistemini doğrudan etkileyen ve şikâyetler içerisinde yer alan durumlar oluşacaktır. Yoğun karın ağrısı, kramp şeklinde ortaya çıkabilir. Krampların süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Çoğunlukla dışkılama ve gaz çıkarma kişinin rahatlamasını sağlar. Garip olansa ishal veya kabız şeklinde şikâyetler ortaya çıkabilir. Hastalar çoğunlukla bu durumun tam nedenini bilemez ve yediklerine yada stresli olmalarına bağlar. Kısmen doğru olmasına rağmen sebebinin kişinin kendisi tarafından çözülmesi son derece büyük bir önem taşımaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Neden Olur

Yukarda bir kısmının altını çizdiğimiz sebepler kişide huzursuz bağırsak sendromunun ortaya çıkmasına neden olur. Doktora müracaat çok az olduğu için net rakam bilinmese de toplumun büyük bir kesiminin ar ara bu rahatsızlıkla karşılaştığı düşünülmektedir.

Yaşam kalitesi ve stres en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Huzursuz bağırsak sendromunun nedenleri ile tedavisini aynı başlıkta işlenebilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi

Öncelikle belirtiler görüldüğü andan itibaren bir hekime başvurmak gerekmektedir. Bir iç hastalıkları uzmanına gözükmenizi tavsiye ederiz.

Bu rahatsızlığın tedavisi için pek çok sağlık sitesinde içerik olmasına rağmen büyük bir çoğunluğunun boş bilgilerle dolu olduğunu ve tedavisinin olmadığını özellikle belirtmek gerekiyor. Sadece sebeplerinin iyi analiz edilip durumun düzeltilmesi ile ortadan kalkması mümkün olan bir rahatsızlıktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*