İdrar Duvarı, Mesane Kalınlaşması Neden Olur ?

İdrar duvarı kalınlaşması diğer bir ismi ile mesane duvarı kalınlaşması hakkında çok fazla bilgi bulunmadığı için detaylı bir şekilde bilgi vermeye karar verdik. İdrar duvarı nedir, kalınlaşmasının sonuçları ve nedenleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir gibi konulara detaylı bir şekilde yer vereceğiz.

İdrar Duvarı Nedir

İdrar duvarı, idrarın depolandığı boş bir organımızdır. Yaklaşık yarım litre kadar idrar depolayabilir ve çoğunlukla bu rakam daha eksik olabileceği gibi farklı da olabilir. Bu yazımızda idrar duvarı olarak bahsedeceğimiz mesane dört tabakadan oluşmaktadır. Dış etkilere karşı korunması amacıyla güçlü kaslar ve mukoza tabakası ile korunmaktadır.

Aynı zamanda mesaneninin tamamen dolması durumunda idrarın böbreklere doğru geri gitmesine engel olacak şekilde gelişmiştir. Uzun lafın kısası farklı kas ve katmanlardan oluşan mesane idrarın depolanması ve icap ettiğinde atılması gibi durumlarda iş yaptığı gibi idrarın geri hareketinin de önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Bu şekilde çalışan mesane duvarında bazı durumlarda kalınlaşmada ortaya çıkabilir.

İdrar Duvar Neden Kalınlaşır

Farklı katman ve özelliklerinden bahsettiğimiz idrar duvarının kalınlaşmasında birden fazla etmen bulunduğunu söyleyebiliriz. Çoğunlukla enfeksiyon kaynaklı kalınlaşma ve kan gelmesi gibi durumlarla karşılaşılsa bile bazı durumlarda nörojenik hastalıklar ve tümör gibi rahatsızlıklar sonucunda da idrar duvarının kalınlaşmasından bahsedilmektedir.

Enfeksiyon Kaynaklı İdrar Duvarı Kalınlaşması

Her ne kadar idrardan bahsediliyor olsa da idrar duvarı ve mesane son derece steril bir iç organdır. Dış etkilere karşı kaslar ve mukoza tabakası tarafından korunduğundan bahsetmiştik. İdrar duvarı kalınlaşmasında enfeksiyon kaynaklı sebeplerine bakıldığında özellikle son yıllarda kadınlarda daha fazla ortaya çıktığını söylemek mümkün olmaktadır. Genellikle steril olmayan alanlarda yaşamak ve genital bölge hijyenine dikkat etmemek gibi durumlar enfeksiyonların sıklıkla oluşması anlamına gelmektedir.

Kadınlarda Mesane Duvarı Kalınlaşması

İdrar yolları erkeklere oranla kadınlarda daha kısa olduğu için mesane duvarında kalınlaşma daha fazla gözlemlenmektedir. Son yıllarda steril olmayan yerlerde bulunmak ve kişisel hijyene dikkat etmemek gibi durumlardan kaynaklanan mesane duvarı kalınlaşması söz konusu olabilmektedir. Bunun da ötesinde zaman kaybetmeksizin bir hekime başvurmak ve idrar tahlili yaptırmak sorunun daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır. Genellikle kadınlar bu durumu biraz ertelemekte özellikle iltihap kaynaklı durumlar söz konusu olduğunda daha zor bir süreci beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Oysa ki kanlı idrar gibi dikkat çekici belirtileri ilk görüldüğü anlardan itibaren bir hekime başvurulursa daha etkili bir sonuç ortaya çıkar. Hekimler genellikle iltihap kaynalı olmasından emin olmaları durumun antibiyotik tedavisine başlarlar. Tabi ki buradan bir konu başlığı hakkında bilgi vermek yanlış olacaktır. En mantıklısı bir hekimden destek almanızdır.

Erkeklerde Mesane Duvarı Kalınlaşması

Erkeklerde bu durumdan bahsederken daha dikkatli olmak gerekmektedir. Çoğunlukla erkekler için söz konusu olan nedenler daha etkili olabilir. Çünkü erkeklerde mesane daha korunaklı olduğu için böylesine bir nedenin oluşma sebebinin de daha etkili olarak gözden geçirilmesi gerekebilir. Bu ve bunun gibi konular hakkında yorum yaparken genellikle temkinli konuşmama rağmen çoğunlukla erkeklerde görülen mesane duvarı kalınlaşmasının nedeninin e.coli bakterisi olduğundan bahsedilebilir.

Tümör Kaynaklı Mesane Duvarı Kalınlaşması

Bazı durumlarda tümör kaynaklı mesane duvarı kalınlaşmasından da söz edilebilir. Böyle bir konuda internet üzerinden çok fazla yorum yazmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Mesane duvarı kalınlaşması söz konusu olduğunda bir hekime başvurulması önemlidir. Uygulanacak tedavi hakkında hekimin doğru yönlendirilmesi son derece önemli olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*