İdrar Yaparken ve Sonrasında Yanma Neden olur?

İdrarda yanma en çok idrar yolları enfeksiyonu sonucunda olsa da enfeksiyon dışındaki nedenlerden de olabilir. Erkeklerdeki ve kadınlardaki idrar yanması nedenleri değişebilir. İdrar yanması ilerlerse idrarda kan görülmesi yaşanabilir.
En sık idrar yanması nedenleri;

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Toplumda görülen idrar yanmasının en sık nedenleri enfeksiyondur.
Böbrek enfeksiyonları: İdrar yanmasına sorunu genellikle yüksek seviyede ateş, bulantı ve kusma eşlik eder. Normal idrar kesesi enfeksiyonuna göre daha fazla ateşli ve ağır durumdur.
İdrar kesesi enfeksiyonları: Ateş genellikle olmaz ya da çok hafiftir. İdrar yaparken yanma, ağrı ve çok sık idrara çıkma ön plandadır.
Üretrit: İdrar kesesindeki idrarların boşaltılmasını sağlayan kanaldaki enfeksiyondur. İdrar yanması ve idrar yaparken ağrı ön planda olur.
Üretrite bir akıntı eşlik eder. Cinsel yolla bulaşan bu hastalıkların yaptığı idrar yanması sebebi olabileceğinden dikkat edilmelidir.
Prostat enfekisyonu: Erkeklerdeki idrar yanması nedenlerinden biridir.
Rahim ağzı ve vajina enfeksiyonu: İdrar yolları dışından olup idrar yanması yapan nedenlerden biridir. Ayrıca buradaki mantar enfeksiyonları da kadınlarda idrar yanmasına neden olabilmektedir. Genellikle idrar yanmasında kötü kokulu akıntı, kaşıntı ve ağrılı cinsel ilişki eşlik etmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Bel soğukluğu, genital herpes ve klamidya enfeksiyonları idrarda yanmaya ve ağrıya neden olabilir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar şu şikayetlerle görülebilir;
İdrar yanması
Kaşıntı
Anormal akıntı
Genital bölgede kabarcıklar veya yaralar

İdrar Yaparken Yanmanın Nedenleri

Taş düşürme ya da kum dökme; idrar yollarında, idrar kesesinde ve böbrekte bulunan taşlar da idrar yanmasına ve idrar yaparken ağrıya neden olmaktadırlar. Bu şikayetlerin yanında ise idrarda kanama da eşlik eder.
İlaçlar; bazı kemoterapi ilaçları da idrar kesesi tahrişine neden olabilir ve idrarda yanma yapabilirler.
Tümör; idrar yolları tümörlerinde idrar yanması şikâyeti de olabilmektedir. Genellikle idrarda kanama da eşlik etmektedir.
Menapoz sonrası vajinadaki değişiklikler de idrarda yanma yapabilir.
Uzun süre bisiklete ya da ata binmek
İdrar kesesi iltihabı
Behçet hastalığı gibi bazı sistemik hastalıklar da idrar yanmasına neden olabilir
Dehidratasyon yani sıvı kaybı da idrar yanması şikayetine neden olabilmektedir. Aşırı sıvı kaybı olduğunda da böbrekler var olan suyu korumak için tüm kapasitelerini kullanmaktadırlar. Bunun sonucunda da atık oranı fazla olan çok daha yoğun bir idrar ortaya çıkmaktadır. Bu yoğun idrar da mesaneyi tahriş ederek idrar yaparken yanma hissine neden olabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*