İlaç Alırken Muayene Ücreti Neden Çıkar ?

Hastalandığımız zaman doktora gider ve muayene oluruz. Muayene sonrasında doktorun verdiği ilaçları almak üzere eczaneye gittiğimizde, ilaçları alırız ve tam gideceğimiz esnada eczacı bizden bir ücret talep eder. Siz SGK karşılıyor sansanız da emekli maaşımdan den kesiliyor deseniz de bu ücret sizden ne yazık ki alınır. Peki yine eczanelerden talep edilen muayene ücreti nedir, kimlerden istenir? İşte cevapları…

Muayene Ücreti Hangi Hastanelerden Çıkıyor

Eczacınızın sizden istediği bir diğer ücret de muayene katılım payıdır. Sigortalılar ve hak sahiplerinden SGK’ nın karşıladığı muayene bedeli dışında sağlık kurumunun niteliğine göre bir katılım payı da ödenmesi gerekmektedir. Eğer hasta olan kişi ikinci ve üçüncü basamak gibi resmi sağlık hizmeti veren kurumlarda yani üniversite hastaneleri, dal hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri gibi kapsamlı hastanelerde muayene olmuşsa muayene katılım payı öderler. Bu da yaklaşık olarak 7 Türk lirasıdır. Fakat birikerek toplu olarak hastadan istenir. Özel sağlık hizmeti veren kurumlarda ise bu fiyat 15 Türk lirasıdır. Seneden seneye bu fiyatlar bakanlık kararı ile değişim göstermektedir. Acil olmadığı sürece de acil servislerde olunan muayenelerden de katılım bedeni uygulanabilmektedir. Sağlık kurumlarında yapılan muayene sonucunda eczanelerden tahsil edilen muayene katılım payları ayakta tedavi ve diş hekimi muayenesiyse reçete ile eczaneye ilk müracaat da kişilerden tahsil edilmektedir. Bu ücret SGK dan gelirleri olan, aylık alan ve bakmakla yükümlü oldukları kişinin gelir ve aylıklarından karşılanır.

Aile Hekimi Muayene Ücreti Alıyor mu ?

Bu muayene katılım payı denilen ücretleri 18 yaşından büyük kişilerden alınan bir ücrettir. Aile hekimlerinde ve sağlık ocaklarında muayene olunduğu zamanlarda muayene katılım ücreti ödenmez. Bu uygulamanın temel amacı nitelikli hastanelerde olan yoğunlaşmayı önlemek ve basit hastalıkları birinci basamakta tedavi etmektir. Alınan ücretleri eczacılar toplasa da eczanenin kasasına değil bu ücretler SGK’ nın kasasına gitmektedir, yani eczaneler sadece bu paranın tahsilatında bir aracıdır. Yüksek nitelikli hastanelere basit şikayetleriniz ile gittiğiniz takdirde bu muayene katılım payını ödersiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*