İshal Olduğunda Ne Yenilir, Ne Yenilmez ?

Gelişen ve yenileşen dünya milenyum çağı ile bambaşka bir seyir aldı. Dolayısı ile günümüz modern insanı kendini yoğun bir çalışma ve günlük yaşam temposu içerisinde eriyen bir insan. Hal böyle olunca en önemli değerimiz olan kendimize, bedenimize de pek zaman ayıramıyor, onu bu süreç içerisinde ister istemez tempoya uydurmaya çalışıyor ve yoruyoruz.

Günlük yaşamın uzun ve yorucu yapısı bizleri beslenme alışkanlıklarımızı daha kısa aralıklarda gerçekleştirmeye zorluyor veya beslenmemiz üzerinde şu veya bu şekilde etkili oluyor. Gün içinde pek çok ortama girip çıkıyoruz, pek çok virüs ve bakteri ile de pek tabii olarak içli dışlı oluyor ve onlara ev sahipliği yapıyoruz.

İshal diğer bir isimle diyare sızma, akıp gitme gibi anlamlara geliyor. Dışkının sürekli sulu ve yumuşak vaziyette dışarı atılmasını kapsayan bu durum tıpta bir hastalık değil bir semptom olarak kabul ediliyor. Bir çeşit bağırsak tembelliği olan ishal beş yaşın altındaki çocukların ölüm sebeplerinde ikinci en büyük etken. Büyük bir çoğunluğu az gelişmiş ülkelerde olmak üzere kaynaklara göre yılda 1.5 milyon bebek bu nedenle hayatını kaybediyor. Bunun nedeni ise temiz ve içilebilir su eksikliği.

Su Kaybı

İshal zaten kalın bağırsaktaki bir sıvı emülasyonu sorununu ifade ediyor. Beraberinde mide bulantısı, karın ağrısı, kusma gibi durumların da sık sık görüldüğü bu rahatsızlık tıbbi literatürde günde 200 gramdan fazla dışkı üretimi olarak yer alıyor. En fazla 1 hafta gibi bir sürede atlatılan ishal ciddi bir su kaybı halidir. Normalde vücuda giren besinler mideden sonra kalın bağırsağa ulaştığında bünyesindeki suyun büyük bir kısmı kalın bağırsak tarafından emilir. İshal ise bu emilimi ortadan kaldırarak dışkı üretimini artırdığı gibi bağırsak kas yapısını da bozar.

Geçiren Yiyecekler

İshal tedavisi konusunda ise söylenecek başlıca husus su tüketimi. İshal vücutta büyük oranda bir su kaybına yol açar, dolayısı ile hem bu su kaybının kapatılması hem de sudaki tuz ve eloktrolikit yapının vücutta gerçekleştireceği iyileştirici etki nedeni ile su tüketimi ishalin vücuttan atılması hususunda oldukça önemlidir. Ayrıca ishalden daha hızlı kurtulmak için doktorunuzun verdiği bağırsaklarınızın kas hareketlerini düzenleyip kas tembelliğini çözecek ilaçları kullanmanız da kesinlikle sizlere yardımcı olacak bir unsurdur.

Posalı ve lifli yiyecekleri tüketmek de bağırsak hareketlerinizi düzenleyecektir. Pirinç haşlaması, soyulmuş elma, havuç rendesi, pirinç suyu, haşlanmış patates, patates püresi ishale ne iyi gelir sorusuna verilebilecek eliniz en kolay yöntemlerdir. Şeftali, kestane, gül gibi ürünlerin yapraklarının kaynatılıp içilmesi de ishali kesici özelliğe sahip tedavi yöntemleriyken özellikle yoğurt mutlaka bu hastalık sürecinde tüketilmesi gereken bir panzehirdir.

İshalken Yenilmeyecek Yiyecekler

İshal sürecinde yağlı, sütlü, yüksek karbonhidrat değerine sahip, peynir, diyet bisküvi, kepekli ekmek, çikolata, kızartma gibi bağırsakları yoracak gıdalar tüketilmemeli az az ve sık sık yemek yenmeli en önemlisi de bol su içilmelidir. Tüm kendi uygulamalarınıza rağmen bir haftadan uzun süren ishal süreçlerinde unutmamalısınız ki tıbbi destek almak şarttır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*