İşitme Kaybı Nasıl Olur ? Nasıl Tedavi Edilir ?

İşitme kaybının birçok nedeni vardır; kulak kiri kulak kanalını tıkamış olabilir, yaşlanmaktan dolaylı işitme kaybı olabilir, şiddetli gürültü hasar yaratmış olabilir, enfeksiyon ve doğum sırasında yaşanan hasarlar olabilir. Yaşlanmaktan dolayı oluşan işitme kaybına presbikuzi denir ve genelde 65 yaşın üstünde görülür. En erken 40 yaşında, yüksek frekanslı sesleri duyma yeteneğinden başlayarak yavaş yavaş işitme kaybı yaşanır.

Kulak salyangozu ve sekizinci kafatası sinirinde meydana gelen hasardan dolayı oluşan işitme kaybına sensorinöral işitme kaybı denir. İç kulakta bulunan kulak salyangozunun içindeki işitme kılları yaşlılıktan dolayı ölür ve kendini yenileyemez olduğundan meydana gelir. Bu işitme kaybı genelde yüksek sese uzun süre maruz kalmaktan, yaralanma, hasar, ilaçlar, enfeksiyon ile oluşurken bazen de genetiktir. Kulak salyangozuna ulaşan ses beyine elverişsiz sinyaller gönderdiği için kayıp yaşanır. Bu işitme kaybı kalıcıdır ve iki kulağı da etkileyebilir. Bazen aniden işitme kaybı ortaya çıkabilir. Kısa sürede doktora gitmek, kortikosteroid ilaç tedavisi yardımcı olabilir.

İletken işitme kaybı; ses dalgalarının dış veya orta kulakta engellenmesiyle oluşur. Bu kayıp orta kulak, kulak kanalı veya kulak zarında oluşan hasardan kaynaklanır. Bu tıkanma biriken kulak kiri kulak enfeksiyonuna neden olduğunda, kulak iltihaplarında, kolesteatom, otoskleroz veya kulağa yabancı cisim kaçması sonrasında oluşur.

Semptomlar

  • Kulakta çınlama
  • Kulakta hışırtı sesleri
  • Kulak ağrısı
  • Kulak akıntısı
  • Mide bulantısı
  • Sersemlik hissi

İşitme Testleri

Rinne ve Weber testi doktorunuzun uygulayacağı basit işitme testleridir. Bu testlerde işitme kaybınızın türünün belirlenmesi için diyapazon kullanılır.

Rinne testinde diyapazon, kulağın kenarına, mastoid kemiğinin karşısına yerleştirilir, sonra dış kulak kenarına koyulur. İlk konumda kemiğin iletkenliği test edilirken son konumda havanın iletkenliği test edilir. İletken ses kaybında kemik iletkenliği daha iyidir. Sağlıklı veya sensorinöral işitme kaybı bulunan kulakta hava iletkenliği daha iyidir.

Weber testi, tek kulak işitme kayıplarında uygulanır. Bu testte diyapazon alnın tam ortasına konulur. İletken ses kaybına sahipseniz sesleri zayıf bir kayıpla kulak içinde daha iyi duyabilirsiniz.

Odyometri test, uzman tarafından yapılan gelişmiş bir testtir. Ses geçirmez odada, ses yalıtımlı bir kulaklık takılır ve değişik frekanslarda sesler gönderilir. Sesi duyana kadar ton yükseltilir, birbirine benzeyen kelimeleri ayırt etme yeteneğinize bakılır. Kulak zarının iç basıncı çok yüksek veya çok alçaksa, kulak zarı sesi iyi bir şekilde iletemez.

İmpedans testi kulak zarı devinimini ölçer. Bu testte kulağa bir sonda konulur ve kulak zarına ses dalgaları iletilir ve kulak zarındaki basınç değiştirilir. Basınç değiştikçe, kulak zarından yansıyan sesler sondanın içindeki mikrofon tarafından kaydedilir.

Tedavi

İşitme kaybının nedeni belirlendikten sonra ilaç tedavisi, iltihap drenesi, basıncın rahatlatılması, işitme cihazı önerilebilir.

İşitme Cihazları

İşitme cihazları, sesi yükseltip kulak kanalına iletir ve duymayı sağlar. Yaşa bağlı işitme kayıplarında tek tedavi işitme cihazıdır.

İşitme cihazları; sesleri elektriksel içtepkiye döndüren bir mikrofon, sinyali yükselten yükselteç, sinyali sese dönüştüren hoparlör, ses tonu ayarlayıcı ve pilden oluşur. Farklı tipte ve çeşitte bulunan işitme cihazları kulağınıza uygun olarak tasarlanır. Her iki kulakta da kayıp varsa, cihaz önce en çok kaybın olduğu kulakta denenir. Diğer kulakta da orta derecede kayıp varsa, iki kulağa da takılan cihaz sesin geldiği yönü saptayabilmenize olanak sağlar.

Vücut üstünde taşınan işitme cihazları cepte ve ya kıyafete iliştirilerek taşınabilir. Bu tür ciddi derecede işitme kaybı olanlar içindir ve diğer modellere göre fiyatı daha uygundur.

Kulak arkası işitme cihazı, dışarıdan daha az görünür ve daha sağlıklı, tamiri kolay bir modeldir.

Kulak içi işitme cihazı, çok tiz sesleri daha iyi duyurması ve az hışırtı oluşturması nedeniyle daha avantajlıdır ve dışardan çok az gözükür. Dezavantajı seslerde geri bildirime neden olmasıdır.

Kanal içi işitme cihazı, dışarıdan çok az görünür fakat maliyeti yüksektir.

Tamamen kanal içi işitme cihazı, dışarıdan görülmez ve maliyeti yüksektir.

Dijital işitme cihazı, minik bilgisayarlı bir cihazdır ve değişik akustik ortamlara göre programlanabilir. Fakat uyum sağlamak biraz zaman alabilir ve maliyeti çok yüksektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*