İyileşmeyen Ağız Yaralarının Nedeni Nedir ?

Pek çok hastalığın işareti olarak görülebilen ağız içi yaralar dendiği ilk olarak akıllara vücudun savunmasız kalması, stres ve vitamin eksikliği gelmektedir. Doktorlar çoğunlukla geçmeyen ağız içi yaralarında kan değerlerine bakmak isterler. Tabi ki bazı hastalıkların işaretçisi olduğu durumlarda olabilir. Öncelikle iyileşmeyen ağız yaraları sizde de varsa zaman geçirmeksizin bir hekime başvurmanız gerektiğini belirtmemiz gerekiyor.

Özellikle son dönemlerde adını daha sık duymaya başladığımız ağız kanseri, Behçet hastalığı da bu rahatsızlıkların belirtileri arasında yer alıyor. Ağzınızda iki haftadan daha uzun süredir var olan yara bulunuyorsa yada sık ağız içi aft benzeri yaralar oluşuyorsa bir doktora gitmenizde fayda olduğunu belirtmek gerekiyor.

İyileşmeyen Ağız İçi Yaraları

Her ne kadar ağız içi yaralar söz konusu olduğunda öncelikle vitamin eksikliği ön plana çıkıyor olsa da bazı durumlarda Behçet, sistemik ve çölyak hastalığı gibi hastalıklarında işaretçisi olabiliyor. Bunun dışında sigarayı bırakan kişilerin ağzında da aftların ortaya çıktığı biliniyor.

Ağız içi yaraları rahatlamak için karbonat veya tuz uygulayabilirsiniz. Karbonat özellikle asitlik düzenleyici özelliğinden dolayı ağız içi yaraların hem rahatlamasına hem de zaman içerisinde iyileşmesine yardımcı olabiliyor. Tabi ki iyileşmeyen yada sık sık tekrar eden durumlar hayat standartlarını da ciddi anlamda olumsuz etkileyebiliyor. Böyle durumlarda anı kurtarmak yerine rahatsızlığın kökenine inmek ve sorunu tespit etmek daha büyük bir önem arz ediyor.

İyileşmeyen Ağız Yaraları Nasıl Geçer

Aft ve diğer ağız içi yaraların iyileşmesi için öncelikle sebebin bulunması gerekmektedir. Eğer ki bu yaralara neyin sebep olduğunu tam olarak bulamazsanız sık sık tekrar etmesi sorunu ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. Özellikle sık sık kendini gösteren ağız yaralarında zaman kaybetmeksizin bir doktora başvurmalı ve sebebini ortaya çıkarmalısınız. Daha sonrasında rahatsızlığınıza göre bir tedaviye başlanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*