Kadınlarda Cinsel Bölge Temizliği

Kadınlar için cinsel bölge temizliği sağlık açısından önemli bir husustur. Ancak bazı kadınlar özel bölgelerini temizlerken sağlıklarını olumsuz yönde etkileyecek şeyler yapabiliyorlar.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Herhangi bir tedavi veya reçete içermemektedir. Cinsel hastalıklarınız için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Özel Bölge Temizliği

Kesinlikle sabun kullanmamalısınız. Sabunun içinde bulunan kimyasal karışımlar vajinanızın sahip olduğu asidik değerde bozulmalara sebep olabilir ve tahriş edebilir. Vajina temizliği için kullanılan sabunları için yalnızca dış genital bölgeniz için kullanmalısınız. Dış genital bölgenizi temizlemek için aldığınız ürünlerde de alkol ve sabun olmadığına almadan önce dikkat etmelisiniz.

Genital Bölge İçi Temizlik

Zaten iç bölgeniz, kendisi salgıladığı iyi huylu bakterilerle kendi temizliğini ve sağlığını sağlamaktadır. Bu yüzden iç bölgenize vajinal sabunlar kullanmanızın gereği yoktur. Kullandığınız kimyasallar vajinanızın kendisini korumak için oluşturduğu bakterileri yok edebilir ve enfeksiyon oluşturabilir.

Özel bölgenizi banyodan sonra iyice kurulamalısınız. Islak kalan vajina bakteriler üretip kötü kokuya sebebiyet verebilir.

Sağlıklı bir vajinada koku olmaz. Eğer genital bölgede koku şikayetiniz varsa bir hekime danışmalısınız.

Özel Bölge Temizliğinde Jilet ve Ağda Zararlı mı ?

Diğer bir husus ise epilasyon. Jilet ve ağda vajinanızdaki kıl köklerine zarar verebilmektedir. Bu sebeple, epilasyon aletleri kullanmanız vajinanızın sağlığı için önemlidir.

Cinsel ilişkiden sonra çoğu kadın, hamile kalma ihtimaline karşı özel bölge temizliği yapmaktadır. Hekimlere göre bu kesinlikle doğru değildir ve hamilelik üzerinde etkisi çok azdır.

Cinsel ilişkiye daha önce girmemiş birisinin iç vajinal temizliğini sorun etmemeli. Kızlık zarı vajinanın sağlığını korumaktadır. Daha önce cinsel ilişkiye girmiş bir kadının ise yapması gereken tek şey vajinasının kokusuna ve akıntılarının rengine göre hekime başvurarak genital bölge sağlığına dikkat edebilir. Onun dışında özel bölgeniz zaten kendi kendini temizleyen bir yapıya sahiptir. Ölü hücrelerini ve kötü bakterilerini akıntı yolu ile dışarı atmaktadır. Bu noktada temizlik için dikkat edilmesi gereken diğer izmir escort – neizm.com bir husus ise iç çamaşırının sık sık değiştirilmesidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*