Kadınlarda Sağ Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir ?

Günümüz de çok sık rastlanılan sağlık sorunlarından birisi de kasık ağrısıdır. Hem sağ kasık hem de sol kasıkta yaşanabilen bu ağrı, kadın doğum uzmanı veya Üroloji doktoru tarafından mutlaka kontrol edilmelidir.  Kesinlikle evde uyguladığınız kendi yöntemlerinizle ağrıyı geçirmeye çalışmayın ve erken teşhis ve tedavi için en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edin. Birçok sebebi bulunabilen bu hastalığa dair belirti varsa eğer mutlaka uzmana başvurulması gerekir.

Sağ Kasık Ağrısı Neden Olur

Hem kadın hem de erkeklerde görülebilen bu hastalığın birçok nedeni bulunmaktadır. En bilineni; idrar yolu enfeksiyonu olabilmesidir. Nadir görülen durumlardan birisi olan kasık fıtığı da sağ kasık ağrısı nedenleri arasındadır. Erkekler de daha az görülen bir durum olsa da kasık ağrısı, sağ kasıkta görülen fıtık, böbrek taşı veya kum dökme durumlarında yaşanabilir.

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı

Gebelik birçok bayan için zorlu ve bir o kadar farklı bir süreç olsa da kadında fizyolojik birçok değişim yaşanmaktadır. Gebelik süresince rahim de büyüme ve genişleme yaşandığından kasıklara baskı artmakta ve sonucunda kasıklar da ağrı görülmektedir. Hamilelikte görülen sağ kasık ağrısının nedeni, dış gebelik kaynaklıda olabilir. Hamilelik sürecinde, düşük yapma riski altında bulunan bayanların da sağ kasıklarında şiddetli ağrılar yaşanır. Gebelik sonrası da hem karındaki şişlik hem de rahmin büyümesi sonucu sağ kasık ağrısı yaşanabilir.

Hemen hemen her bayanın gebeliği boyunca başına gelen bir durumdur kasık ağrısı. Gebelikte yaşanan kabızlık, şişkinlik, bağırsaklarda görülen gaz sıkışması gibi durumlar sebep olabilmektedir.

Kadınlarda Sağ Kasık Ağrısı

Kadınlar da sağ kasık ağrısı erkeklere binaen daha fazla görülmektedir. Kadınlarda görülen sağ kasık ağrılarının en büyük nedenleri; idrar yolu enfeksiyonları, kum dökme veya taş düşürme durumları olabilir. Diğer nedenler ise; kabızlık sorunu olan bayanların, dışkılama esnasında zorlamaları sonucu oluşabilir. İlişki sonrası veya ayaklarını üşütme sonrası da sağ kasık ağrısı görülebilir.

Kadınlar da sağ yumurtalık kistinin yerinden oynaması veya yumurtalık kistinin patlama aşamasına gelmesi de şiddetli ağrılara neden olmaktadır kasıklarda. Sağ kasığa oldukça yakın olan myomlar da ağrıya neden olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*