Kan Uyuşmazlığı İğnesi Kaç Yıl Etkilidir, Fiyatı, Devlet Ödüyor mu ?

Pek çok insanın bilmediği ama ciddi sağlık sorunlarının oluşumuna neden olan kan uyuşmazlığı tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Gebelikte yaşanan kan uyuşmazlığı durumu annenin kan grubunun (-) babanın kan grubunun ise (+) olmasından kaynaklanmaktadır. Bebeklerde her zaman kan uyuşmazlığı sorununun ciddi durumlara neden olacağı anlamına gelmemektedir. Ama herhangi bir sorun olmaması için önlemlerin alınması gerekmektedir. Önlemlerin başında da kan uyuşmazlığı iğnesi bulunmaktadır. Anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı sorunu nedeni ile etkileşim olmasından dolayı iğne vurulması gerekmektedir. Doğum öncesinde bebeğin kan grubunun bilinememesi nedeni ile kan uyuşmazlığı iğnesinin yapılması önemlidir. Bu iğne kaç yıl geçer sorusu anne ve babalar tarafından merak edilmektedir.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Herhangi bir tedavi veya reçete içermemektedir. Hastalıklarınız için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

KAN UYUŞMAZLIĞI İĞNESİ NE ZAMAN YAPILIR?

Annenin kan grubunun Rh(-) olması ve doğacak bebeğinde kan grubunun Rh(+) olması tehlikesi durumunda bebek etkilenerek zarar görmektedir. Anne adayının savunma sistemi bebeğin zararlı olduğuna işaret ettiğinde bebek zarar görebilmektedir. İlk gebelikte anne adayları bu sıkıntılı durum ile karşılaştığında vücut herhangi bir etki göstermemektedir. İkinci veya daha sonraki hamilelik süreçlerinde bu tür sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Kan uyuşmazlığı nedeni ile ortaya çıkacak olan sorunların önüne geçmek adına vurulması gereken kan uyuşmazlığı iğnesi gebeliğin 28. haftasında yapılmaktadır. Bu konuda uzman doktordan bilgi almanız ve doktorun önerdiği zamanda iğneyi vurulmanız doğru olmaktadır. İğnelerin yapılma süresi ve ne zaman yapılması gerektiği doktor tarafından belirlenmektedir. Doğumdan sonra da 72 saat içerisinde kan uyuşmazlığı iğnesinin yapılması gerekmektedir.

KAN UYUŞMAZLIĞI İĞNESİ HER GEBELİKTE UYGULANIR MI?

Kan uyuşmazlığı testi yapılarak anne adayının antikor geliştirip geliştirmediği öğrenilebilmektedir. Bu sayede bebeklerde sorun çıkması bu test ve iğne sayesinde önlenebilmektedir. Doğumdan sonra da çocuğun kan grubuna bakılması önemlidir. Eğer bebeğin kan grubu pozitif ise anneye kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekmektedir. Kas için yapılan bu iğneler her hamilelikte tekrarlanması gereken iğnelerdir. Bebeğin anne vücudunda zarar görmemesi için yaşanan her gebelik durumunda kan uyuşmazlığı iğnesinin yapılması gerekmektedir. Yapılan hamilelik için geçerlidir ve tekrarlanması gerekmektedir. Ne kadar süre etkilidir sorusunun cevabı bu şekilde belirlenmektedir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi fiyatı 2017 , Devlet Ödüyor mu ?

Bu ilaçlar kan ürünü reçeteleri kapsamında Mor Reçete yazılarak devlet tarafından karşılanmaktadır. Uzman hekimler tarafından hastanelerde reçete edilmektedir. Bu ilaçları devlet karşılamakta fakat bazılarında fiyat farkları çıkmaktadır.

25.07.2017 Güncel fiyatlar ve fiyat farkları

Immunorh 1500 İÜ 161 TL 219,60 TL
Anti-D İmmunglobulin 1500 İÜ 219,10 TL
Rhogam 1500 İÜ 281,51 TL 37,87 TL Fiyat farkı çıkarmaktadır.
WinRho 1500 İÜ 398,06 TL 140,05 TL Fiyat farkı çıkarmaktadır.
Rhophylac 1500 İÜ 221,12 TL
Hyperrho 1500 İÜ 389,13 TL 132,23 Fiyat farkı çıkarmaktadır.

1 yorum

  1. Merhaba hocam, nişanlımın ikinci evliliği olacak ve ilk evliliğinden 2. Çocuğunu iğne ihmalinden kaybetmiş, kendisine antikor iğnesinin fayda etmeyeceğini söylüyor. Ne yapalım acaba
    Teşekkür ederim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*