Kan Uyuşmazlığı İğnesi Yapılmazsa Ne Olur

Kan uyuşmazlığı; annenin Rh negatif kan grubuna, babanın ise Rh pozitif kan grubuna sahip olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Kan uyuşmazlığı, hamilelikte gerekli önlemler alınır ise sorun yaratmadan kolaylıkla çözülebilir. Hamilelik zamanı nadiren oluşan bu durum, bebeğin kanının plasentaya geçerek annenin kanına karışması ile ortaya çıkar. Normalde anne ve bebeğin kanı hamilelik süresince birbirine karışmamasına rağmen bazı durumlarda nadiren karışma olabilmektedir. Kan uyuşmazlığı olan kadın, bebeğe alerjik bir tepki oluşturarak bebeğin kanını emen antikorlar üretir. İlk başlarda sadece anne kanında olan bu antikorlar, belli bir süre sonra bebeğin kanına geçerek bebeğin kan hücrelerini yok etmeye başlar.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Herhangi bir tedavi veya reçete içermemektedir. Hastalıklarınız için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

Kan hücreleri parçalanan bebekte beyin hasarı, ağır hastalık gibi ölüme kadar varabilen rahatsızlıklar görülebilir. Kan uyuşmazlığı olan annenin yeterince antikor üretmesi için uzun bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu süreç genellikle bebeğin doğumu sonrası sonuçlanmaktadır. Zamanında müdahale edilmeyen bu hastalık, sonraki bebek doğumları için tehlike arz etmektedir. Sonraki hamilelik dönemlerinde bebekler daha çok etkilenmeye başlarlar. Ayrıca hamilelerdeki kan uyuşmazlığı; düşük, kürtaj, dış gebelik, amniyosentez, kanama durumlarında da sıkça görülebilmektedir. Kan uyuşmazlığı olan bir kadının hamileliğin son aylarında antikor geliştirme riski vardır. Fakat henüz antikor üretmemiş anneye kan uyuşmazlığı iğnesi yapıldığı zaman, kadının bu antikorları üretmesi ve dolayısı ile bebekte rahatsızlıkların olması önlenebilir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırmadım

Antikor üretimini engelleyen bu iğneler yapıldığı hamilelik dönemi için geçerli olup, her hamilelikte bu iğnenin tekrarlanması gerekmektedir. Genellikle bu iğneler kas içine yapılmaktadır. İğne yaptırmadım bebeğim hastalanır mı? Diye soran anne adaylarının merak ettiği bu soruyu inceleyecek olursak, iğneler kan uyuşmazlığı olan hamileye yapılmazsa antikor üretimi gerçekleşmektedir. Böylece bebekte istenmeyen hastalıklar görülebilir. Fakat antikor geliştirmiş olan hamileye kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır ise kadına bir yararı olmamaktadır. Bu konuda öncelikle doktorunuzun tavsiyelerine mutlak suretle dikkat etmeniz büyük bir önem teşkil etmektedir.

Bu sebeple, bebeğin herhangi bir şekilde etkilenip etkilenmediğini öğrenmek için hamilelik süreci yakında takip edilmelidir. Eğer ağır bir durum varsa, bebeğin erken doğurtulması da gerekebilir veya bebeğe anne karnındayken kan verilerek hastalıktan kurtulması sağlanabilir. Başka bir çözüm yöntemi ise bebek doğduktan sonra bebeğin kanının değiştirilmesi işlemidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*