Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir, Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde bebek bekleyen çiftler için kan uyuşmazlığı sorunu aslında oldukça büyük bir tehdit oluşturuyor. Pek çok insanın ne olduğunu dahi bilmediği kan uyuşmazlığı sorunu, çiftlerin çocuk sahibi olmalarını ve çocuklarının normal çocuklar gibi gelişmesini engelleyen en büyük faktörler arasında yer alıyor. Aile ve Sosyal Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ortak çalışmaları sonrasında bu anlamda toplumumuz belirli bir bilinç seviyesine ulaşsa da hala birçok kişi evlilikte kan uyuşmazlığı sorunu hakkında herhangi bir bilgi sahibi değil. Peki, evlilik sonrasında gebelikte yapılan kan uyuşmazlığı testi aç karnına mı yapılır ve bu test nedir?

Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tıp dünyasında indirect coombs test olarak bilinen kan uyuşmazlığı testi, çiftlerin çocuk sahibi olmayı bekledikleri ve annenin henüz gebe olduğu dönemlerde uygulanan bir testtir. Yanlış bir bilginin aksine bu testin amacı çiftlerde kan uyuşmazlığı olup olmadığını belirlemek değil, kan uyuşmazlığı sorununa bağlı olarak bebek ile annesi arasında herhangi bir etkileşimin olup olmadığı öğrenmektir. Evlilik öncesinde çiftlerde kan uyuşmazlığı sorunun var olup olmadığını öğrenmek için teste ihtiyaç duyulmaksızın, kan gruplarına bağlı olarak sonuç belirlenebilir. Yine aynı şekilde bu test her çiftin hamilelik döneminde yapılmaz. Yalnızca anne adayının Rh(-), baba adayının ise Rh(+) kan guruplarına sahip olduğu evliliklerde bu test uygulanır. Test anneden kan örneği alarak kolaylık ile yapılabilmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Testi Sonuçları Ne Anlam İfade Eder?

Kan uyuşmazlığı testinin açken veya tokken yapılması her hangi bir ifade etmemek ile birlikte test başlangıcı ilk gebelik muayenesinde yapılır ve ardından periyotlar ile tekrarlanır. Yapılan testlerin ardından test sonuçları:

* pozitif çıkarsa bu sonuç anne kanının Rh antijen yapılarına karşı antikorlara sahip olduğu  gösterir ki bu istenmeyen bir sonuçtur. Tüm bunlarda doğacak olan bebeğin anemi yani kansızlık  sorunu olacağına işaret etmektedir.

negatif çıkarsa bu sonuç anne kanının Rh antijen yapılarına karşı antikorlara sahip olmadığı    gösterir ki bu istenen bir sonuçtur. Bu sonuç çocukta anemi yani kansızlık olmayacağının bir göstergesidir. Fakat yine de doğuma kadar belirli periyotlar ile anne adayına kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*