Kansızlık Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Halk arasında kansızlık olarak da bilinen anemi hastalığı, kırmızı kan hücrelerinin kanda olması gerekenden daha az olması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kan hücreleri, vücuda oksijen taşıdıkları için oldukça önemlidir. Birkaç farklı türü bulunan, kişilerde farklı belirtiler gösterebilir. Genellikle demir eksikliğinden kaynaklanan bu rahatsızlığın belirtilerini taşıyorsanız, uzman bir doktora başvurarak yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Peki, kansızlık belirtileri nelerdir?

Kansızlık

Sürekli yorgun ve halsiz hissetme, kansızlığın en yaygın belirtileridir. Bu rahatsızlığı olan hastalar, herkesin sıcakladığı havalarda bile üşüme hissedebilir. Baş dönmesi, zaman zaman nefes darlığı gibi problemlerle de kendini gösteren kansızlık, kişinin normalden daha solgun ve yorgun görünmesine neden olur. Gözlerde, avuç içinde ve yüzde solgun bir görünüm ortaya çıkar. Ayrıca kişinin çabuk yorulmasına ve iştahsız hissetmesine de neden olur. Yine sık sık hastalanma, mide bulantısı, çarpıntı hissetme, dikkat eksikliği, çok kolay üşüme gibi belirtiler de kansızlık belirtileri arasında yer alıyor.

Üreme çağındaki yani regl döneminde kadınlar genellikle anemi belirtilerini sık yaşarlar. Bu dönemde demir eksikliği görüldüğünden, baş dönmeleri, üşüme, iştahsızlık, solgun ve yorgunluk gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ancak bu tip belirtiler, genellikle adet döneminin bitmesi ile son bulur. Vitamin eksikliği, kansızlığın en önemli nedenlerinden biridir. Vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin. Zaman zaman kronik böbrek hastalıkları da kansızlık nedenleri arasında yer alabilmektedir. Bu tip belirtilerle karşılaştığınızda, uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Son Olarak

İnternette bu konu başlığında pek çok yazı ile karşılaşıyorum. Özellikle forum sitelerinde kansızlık söz konusu olduğunda ağzı olan konuşmuş diyebilirim. Kan değerlerinin tespit edilmesi ve uygun bir şekilde değerlendirmenin yapılması için bir doktora gitmeniz gerektiğini tekrardan hatırlatmakta fayda görüyorum. Bunun dışında yapılan testler neticesinde sıkıntının sebebinin daha net bir şekilde anlaşılması mümkün olacaktır. Bu sayede daha mantıklı bir adımı atılmış olur.

Eski kız arkadaşım kansızlık problemi çekmiş ve uzunca bir süre boyunca doktorların kapısını aşındırmıştı. Netice de kansızlığa neden olan bir hastalığı olduğu anlaşıldığı için daha farklı bir tedavi metodu uygulanmaya başlanmıştı. Herkeste farklı bir rahatsızlık olma ihtimali olduğu unutulmamalı ve buna göre bir doktordan destek alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*