Kendimi Sürekli Halsiz ve Yorgun Hissediyorum

Ramazan ayında beslenme alışkanlıklarımızın değişti, bu durumda halsizliğin ve uykusuzluğun ortaya çıkmasını sağladı. Peki, halsizlik neden kaynaklanmaktadır. Halsizlik bir hastalığın belirtisi olabilir yada tedavisi nedir?

Öncelikle halsizlik nedir ve neden ortaya çıkar sorusunun cevabını verelim. Halsizlik; sıklıkla günlük hayatta yapılan işlerin yapılmasında zorluk çekme, çabuk yorulma, devamlı uyku hali gibi durumlarla kendini gösterir ve hayat kalitesini çok ciddi anlamda etkiler. Fiziksel ve psikolojik olarak iki boyutu bulunmaktadır.

Halsizlik Sebepleri Nelerdir

Öncelikle fiziksel halsizliğe değinelim. Bu durum belirli bir hastalığın sonucunda oluşmaya başlamış olabilir. Kronikleşen halsizlik durumu ortaya çıktıysa, tiroit rahatsızlığı, diyabet, uyku apnesi ve kalp hastalıkları gibi çeşitli hastalıklardan kaynaklanan hastalık ortaya çıkabilir. Yanlış beslenme, aşırı yağlı ve şekerli gıdalar tüketme, devamlı hareketsizlik durumları da halsizliğin sürekliliğini sağlayabilir.

Psikolojik halsizlikse çoğunlukla stres, depresyon, uyuşturucu kullanımına bağlı olarak oluşabilir. Öncelikle halsizlik, iştahsızlık depresif ruh hali gibi bir takım etkileri de beraberinde getirmektedir.

Halsizlik Nasıl Geçer, Tedavisi Nelerdir

Halsizliğin geçmesi için sebebinin bulunması gerekmektedir. Halsizlik durumu depresyondan mı yoksa vitamin eksikliğinden mi kaynaklandığının bilinmesi için tabi ki bir hekime müracaat etmek gerekebilir. Sebebini biliyorsanız doğrudan o konunun hekimine başvurabilir yada bir dahiliye uzmanından yardım alarak uygun bir hekime yönlendirilmenizi sağlayabilirsiniz.

Halsizliğin tedavisi hekimiz tarafından uygulanacaktır. Çoğunlukla bir rahatsızlığın etkisi olarak ortaya çıktığı için tedaviye başlanması durumunda halsizlik halinden anında kurtulmanız mümkün olabilir. Bazı durumlarda halsizlik ve üşüme beraber ortaya çıkabilir. Tabi ki üşüme ve benzeri durumlar ortaya çıktığında da sorunun tespit edilmesi gerekebilir.

Herhangi bir rahatsızlık yada psikolojik bir nedene bağlı olmaksızın aşırı yağlı ve şekerli gıda tüketimi ve hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle halsiz kalıyorsanız bol bol hareket etmeli, sıvı tüketmeli ve daha sosyal olmanız gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sosyal çevre içerisinde kişilerin daha aktif olduklarınız ortaya çıkarmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*