Magnezyum Ne İşe Yarar ?

İnsan vücudu, doğadaki minerallerin çoğuna ihtiyaç duyan bir yapıdadır. İnsan vücudunun iç dengesini korumak için ihtiyaç duyduğu minerallerden biri de magnezyumdur. Magnezyum minerali insan vücudunda; %60 kaslarda, %39 kemiklerde, %1 kanda olmak üzere üç yerde dağılım göstermektedir.

Magnezyum Eksikliği Nedir?

Magnezyum eksikliği, aşırı tuz, kafein ve alkol tüketimi, sauna ve buhar odası benzeri ortamlarda fazla vakit geçirme, stres altında geçirilen saatler, rafine şeker tüketimi gibi sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca tansiyon ilaçları, idrar söktürücüler ve bazı antibiyotiklerin de magnezyum emilimini engellediği bilinmektedir. Bu mineralin eksikliğinin anlaşılabilmesi için kan tahlili yeterli olmamaktadır. Çünkü kandaki magnezyum miktarı normalde sadece %1’dir. Vücuttaki magnezyum eksikliğinin tam olarak tespit edilebilmesi için özel bir magnezyum testi yaptırılmalıdır.

Magnezyum eksikliği kendini uyku dengesindeki bozulma, konsantrasyon problemleri ve anlama güçlüğü, endişeli ruh hali, kolesterol seviyesindeki artış, kas ağrıları ve kramplar, baş dönmesi ve tansiyondaki ani yükselmeler, kalpte ritim bozukluğu, migren ağrıları, hipoglisemi, huzursuz bacak sendromu, regl dönemlerinde aşırı ağrı, idrar yollarında kum problemi ve sese aşırı duyarlı olma gibi sorunlarla belli etmektedir.

Magnezyumun Faydaları Nelerdir?

Magnezyum önceden de belirtildiği üzere insan vücudu için sayısız faydası bulunan bir mineraldir. Vücutta gerçekleşen metabolik reaksiyonlardan 300 kadarında yardımcı rolü oynar. Magnezyum, vücuda alınan ve kemiklere faydası herkesçe bilinen kalsiyumun, vücut tarafından özümsenmesini sağlayan bir mineraldir. Yani vücutta yeterli düzeyde magnezyum olmadığı takdirde, ne kadar kalsiyum alınırsa alınsın tam anlamıyla işe yaramayacaktır. Bunun yanı sıra magnezyum, kalsiyumun kan içinde çözünmesini sağlayarak böbrek taşı problemini de engellemektedir. Osteoporoz ile mücadele sürecinde kalsiyum, magnezyum takviyesi olmadan tüketilmemelidir. Magnezyumun insana faydalarından biri de stresi kontrol altına alma becerisidir. Magnezyum, “anti-stres” minerali olarak bilinen, sinir sistemindeki duyarlılığı minimuma indiren bir mineraldir. Ayrıca magnezyumun; kasların fonksiyonu, kanda bulunan şekerin enerjiye dönüştürülmesi, güçlü kemiklerin oluşumu ve kemik sağlığının korunması, mide asidinin dengelenmesi, bağırsak aktiviteleri, antioksidan özelliği taşıyan guttasyonun doğal yollardan salgılanabilmesi üzerinde büyük etkileri olduğu bilinmektedir.

Magnezyum içeren ilaçlar

Magnezyum içeren ilaçları aile hekiminize kolaylıkla yazdırabilirsiniz. Doktorunuza rahatsızlığınızı söylerseniz ona uygun ilaçları yazacaktır. Devletin ödediği ve eczanelerde bulunan magnezyum içeren ilaçların başında Magnorm, Magvital, Magnezinc gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*