Malnütrisyon Nedir ? Teşhis ve Tedavisi

Malnütrisyon, bir kişinin diyetinde belirli hayati besin maddelerinin eksikliği olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Eksiklik, vücudun büyüme, fiziksel sağlık, ruh hali, davranış ve vücudun diğer işlevleri üzerinde etkili olabilecek talepleri karşılamayı başaramıyor. Malnütrisyon sıklıkla çocukları ve yaşlıları etkiler.

Malnütrisyon, diyetin besin maddelerinin doğru dengesini içermediği koşulları da beraberinde getirir. Bu, kalorinin yüksek olduğu, ancak vitamin ve minerallerin yetersiz olduğu bir diyet anlamına gelebilir. Bu ikinci grup bireyler fazla kilolu veya obez olabilir, ancak hâlâ beslenme bozukluğu sayılır. Böylece yetersiz beslenmek, kişinin kilolu veya zayıf olduğu anlamına gelmez.

Kimler malnütrisyon riski altındadır?

Kötü beslenme, tüm yaş gruplarını etkiler ancak gelişmekte olan ülkelerde ve çocuklar, yaşlılar ve hamile kadınlar arasında daha sık görülür. Birleşik Krallık’ta 2009’da 2 milyon kişinin yetersiz beslendiği ve daha 3 milyon kişinin beslenme yetersizliği riski bulunduğu tespit edildi. Birleşik Krallık’taki tüm kayıtların dörtte biri malnütrisyon nedeniyle gerçekleşiyor.

Özellikle bakım tesislerinde yaşıyorlarsa, karaciğer veya böbrek gibi uzun vadeli kronik hastalıkları olanlar, kanserli veya AIDS gibi diğer zayıflatıcı enfeksiyonlu olanlar ve uyuşturucuya maruz kalanlar veya alkolik kimseler ise daha yüksek bir risk altında yaşlı kişiler 65 yaş üzerindendir. . Malnutrisyon, düşük gelirli ve evsiz gruplar arasında yaygındır.

Dünya genelinde yetersiz beslenme, büyük çocuk ve gebe popülasyonlarını etkileyen hastalık ve ölümün en önemli nedeni olarak tespit edilmiştir. Kötü beslenme her yıl dünya çapında 300.000 kişiyi öldürür ve küçük çocuklarda ölümlerin yaklaşık yarısından sorumludur ve çocuklarda ishal, sıtma, kızamık ve solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2015 yılına kadar dünya çapında yetersiz beslenmenin yaygınlığı% 17,6 olacak ve yetersiz beslenen nüfus, güney Asya’da ve Sahra altı Afrika’da gelişmekte olan ülkelerden gelecektir. Buna ek olarak, kötü beslenmeye bağlı olarak% 29’luk büyümede bozulma olacaktır.

Malnütrisyon belirtileri

Malnütrisyonun en yaygın belirtisi kilo kaybıdır. Örneğin, diyet yapmadan 3 ayda vücut ağırlığının% 10’unu kaybedenler malnütrisyona uğramış olarak değerlendirilir. Yetersiz beslenme ile yetişkinlerde yorgunluk, enerji eksikliği, güçsüzlük, nefes darlığı, anemi, ciltteki değişiklikler, saç ve tırnaklar vb. Gibi başka belirtiler olabilir.

Malnütrisyonlu çocuklar ayrıca sinirlilik, konsantre olmama, beklenen boylarına büyümemeleri, büyüme geriliği vb. Gösterirler.

Malnütrisyonun teşhisi

Malnutrisyonun teşhisi, hastayı inceleyerek klinik olarak yapılır. Buna ek olarak VKİ veya vücut kütle indeksi (kilogram cinsinden ağırlık kilometrelerce kare – Ağırlık / yükseklik (m) 2) ve orta kol çevresi.

BMI 18.5’ten düşük olanlar malnütrisyon değerlendirmeleri için sağlık uzmanlarını görmelidirler. Büyüme geriliği veya boğucu olan çocuklarda yetersiz beslenme belirtileri için de değerlendirme yapılması gerekir. Diğer teşhis testleri, anemi, kronik enfeksiyon vb. Bulguları için rutin kan testleri içerir.

Malnütrisyon tedavisi

Normal yiyebilecek olanlar için malnütrisyon tedavisi, ek besin içeriği olan bir diyet planı hazırlamayı gerektirir. Diyet planının, vitamin ve minerallerin sağlanması ile birlikte kilo alabilmesi için dengelenmesi gerekiyor.

Normal yiyemeyenler için doğrudan doğruya sindirim sistemine besin sağlamak için bir besleme tüpü kullanılabilir veya enjekte edilebilir müstahzarlar doğrudan kan damarlarından birine infüze edilebildiği için mevcut besin maddeleri kullanılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*