Malnütrisyon Yetersiz Beslenme Tedavisi

Malnütrisyon, diyette gerekli besin maddelerinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Tedavi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörler, tedavi planının yanı sıra hastanın nerede tedavi edileceği  veya bir beslenme uzmanı, bir diyetisyen veya diğer sağlık uzmanlarının denetimi altında mı kalacağı belirlenir.

Evde yetersiz beslenmenin tedavisi

Bu, yiyecekleri normal olarak yiyebilen ve sindiren hastalar için uygundur. Evde tedavi aşağıdakileri içerir:

  • Diyet planlamacısı ve danışmanı hastayla diyete girer ve besin alımını iyileştirmek için öneriler ve diyet planları yapar.
  • Malnütrisyonlu hastaların çoğunda, protein, karbonhidrat, su, mineraller ve vitamin alımı giderek arttırılmalıdır.
  • Vitaminlerin ve minerallerin takviyeleri genellikle önerilir.
  • Protein enerji malnutrisyonu olanlar eksikliği gidermek için protein çubukları veya takviyeleri gerektirebilir.
  • Vücut Kitle İndeksi düzenli olarak diyet müdahalelerine iyileşme veya tepki kontrolü için izlenir.
  • Mesleki terapistler ve farklı spesiyalitelerden oluşan bir ekip, özürlü insanlar için kendileri için yemek yapamayacakları veya alışveriş yapamayacakları veya zihinsel rahatsızlıkları, demansı veya uzun süreli hastalıkları olanlar için gerekli olabilir.
  • Yutma, çiğneme ya da yemek yeme zorlukları çekenlere yemeyi kolaylaştırmak için çok yumuşak ya da püre haline getirilmiş gıdalara ihtiyaç duyulabilir.

Hastanede malnütrisyon tedavisi

Yetersiz beslenme hastalarını yöneten hekim ve sağlık hizmeti sunucuları, sindirim koşullarının tedavisinde uzmanlaşmış bir gastroenterolog, bir diyetisyen, bir beslenme hemşiresi, bir psikolog ve bir sosyal hizmet uzmanından oluşur.

Hastanede nazogastrik tüp besleme, PEG besleme ve intravenöz infüzyon veya parenteral beslenme, ağız yoluyla yiyecek alamayan orta ila şiddetli beslenme yetersizliği olan hastalar için yapılabilir.

Ağız Yoluyla Beslenemeyenler

Bazı hastalar tamamen ağız yoluyla yiyecek alamıyorlar. Bu hastalar burun yoluyla mideye sokulan yapay tüplerle beslenerek tedavi edilebilirler. Buna nazogastrik tüp denir ve bu tüpler vasıtasıyla sıvı formdaki özel besin müstahzarları verilir. Nazogastrik tüpler kısa süreli kullanım için tasarlanmıştır ve altı haftaya kadar kullanılabilir.

Bazı hastalarda, ameliyatla mideye direkt olarak bir tüp implante edilebilir. Dışarıda karın üzerinden açılıyor. Buna perkütan endoskopik gastrostomi veya PEG tüpü denir. Sıvı haldeki besinler PEG tüpleri vasıtasıyla verilebilir. Bu özofagus kanseri olan hastalarda veya ağız ve yemek borusu yoluyla beslenmeyi zorlaştıran diğer patolojilerde yararlıdır. Bunlar yaklaşık iki yıl sürer ve bundan sonra değiştirilebilir.

Bazı kişilere direkt olarak damarlarına infüzyon yolu ile enjeksiyon şeklinde besinler verilmesi gerekebilir. Bu parenteral beslenme olarak bilinir. Bu evde gözetim altında yapılabilir, ancak çoğu zaman hastaneye kabul gerekebilir.

Hamilelerde malnütrisyon tedavisi

Hamile kadınlar hamile kalmamış kadınlara kıyasla daha fazla kalori ve besleyici madde tüketirler.

Bununla birlikte, bu gereklilik, “iki yeme” tercümesiyle değil, çünkü aşırı kalorili alımlar maternal obeziteye yol açabilir, ancak hayati besinlerin diyette eksik olabileceği gibi malnütrisyona da yol açabilir.

Malinütrisyonlu veya malnütrisiz gebe olan kadınlarda, normal diyetin sağlayabileceği yüksek miktarlarda gerektiği için, Irin, folik asit ve diğer vitaminler ve minerallerin desteklenmesi gereklidir.

Çocuklarda malnütrisyon tedavisi

Büyüme yıllarında, besin maddesi gereksinimi genellikle yüksektir ve bu taleplerin yeterince karşılanması gerekir. Boy kısalığı ve ağırlığı açısından yeterli büyümenin değerlendirilmesi için çocuk doktoruna düzenli ziyaretler yapılması esastır.

Malnutrisyon, çocuklarda büyüme (hem fiziksel hem de zihinsel) gecikmeye ve tekrarlanan enfeksiyonlara duyarlılığa neden olabileceğinden diğer yaş gruplarından daha fazla soruna neden olur.

Protein enerji malnutrisyonu (PEM) olan çocuklar tanımlanmalıdır. Buna Marasmus ve Kwashiorkor’lu çocuklar dahildir. Bu çocuklar agresif tedavi gerektirir.

Uzun süreli hastalıkları olan çocukların profilaktik bir önlem olarak malnutrisyon tedavisine ihtiyaçları vardır. Bu, ek besin maddeleri, vitaminler ve mineral takviyeleri içerir. Altta yatan hastalığa da, yetersiz beslenmeyi önlemek için yeterince muamele edilmesi gerekir.

Kötü malnutrisyon hastalarının hastanede tedaviye ihtiyacı vardır. Bu parenteral beslenme ve ağız yoluyla besinlerin yavaş girişini içerir. Durumları dengelendikten sonra kademeli olarak normal bir diyete sokulabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*