Mevsimsel Alerji Belirtileri Nelerdir ?

Çağımızın en büyük rahatsızlıklarından bir tanesi, yabancı kaynaklı forumlarda (özellikle Avusturya ve İngiltere) ebeveynlerin büyük bir çoğunluğunun mevsimsel alerji şikayeti yaşayan çocukları ile ilgili bilgilendirme yaptıklarını okuduğum için böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Teknolojinin doğal alanı daralttığı şu günlerde insan vücuduna kaynağı bilinmeyen gıdaların yoğun olarak alınması sonucunda pek çok yeni alerji türü ile karşılaşıyoruz. Peki ama mevsimsel alerji bu bölümün tam olarak neresinde bulunuyor? Bu sorunun cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mevsimsel Alerji Konusunda Ne Yapmak Gerekiyor

Vücudun herhangi bir yerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan kızarıklık,leke ve kaşıntılara alerji adı verilir.Mevsimsel alerji genellikle ilkbahar mevsiminde görülür; bunun nedeni ilkbahar mevsiminde polenlerin diğer mevsimlere göre daha fazla olmasıdır.Halk arasında bahar nezlesi olarak adlandırılır.Mevsimsel alerjinin temel nedeni bağışıklık sisteminin bazı maddelere karşı aşırı tepki göstermesidir, kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Mevsimsel Alerji Nedenleri

– Çiçek tozları(polenler)

– Küfler

– Mevsim değişiklikleri

– Aşırı soğuk ve aşırı sıcak hava

Mevsimsel Alerji Belirtileri

– Kızarıklık

– Lekelenme

– Kaşıntı

– Burun akıntısı

– Yanma

– Göz kapaklarında şişme

– Öksürük

– Baş ağrısı

– Halsizlik

– Ateşlenme

Mevsimsel alerjileriniz varsa aşağıdaki kurallara uymalısınız:

– Evinizin pencerelerini kapalı tutarak polen ve küflerin içeri girmesini engelleyiniz.

– Yolculuk esnasında aracınızın camlarını kapalı tutunuz.

– Havayı temizleyen klimalar kullanınız.

– Elbiselerinizi kurutmak için dışarı asmayınız.

– Polenlerin en çok bulunduğu yerler sahiller ve deniz kenarlarıdır; buralarda bulunmayınız.

Üst tarafta yer verdiğimiz kurallara dikkat ettiyseniz çoğunlukla havanın temiz tutulması ile ilgili bilgiler yer alıyor. Tabi ki çok kirli bir havaya sahip olan bir yerde yaşıyorsanız ne yazık ki bu önlemlerin büyük bir çoğunluğunu almak mümkün olmayacaktır. Haliyle bu da mevsimsel alerjilerin bir anda kendini gösterdiği bir tablo ortaya çıkarır. Her ne kadar doktorlar bu konuda bir takım ilaç takviyelerinde bulunsa da doğal olan ile beslenip, temiz havanın olduğu bir iklimde yaşayan insanlarda bu tarz rahatsızlıkların görülme sıklığının daha az olduğu bilinmektedir.

Mevsimsel Alerjinin Tedavisi

Mevsimsel alerji basit ilaç tedavileri ile kısa sürede iyileşme göstermektedir ancak bazı durumlarda hastanın kullandığı ilaçlar etkisini göstermemektedir bu kişiden kişiye göre değişir.Bu tip durumlarda ilaç tedavisi bırakılıp doktora gidilmelidir.Doktorunuz sizin için en etkili tedavi yöntemini belirleyip uygulayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*