Mide Bulantısını Geçirme Yolları

Bazen hastalık zamanlarınızda, bazen ansızın gelen mide bulantıları ister istemez hem canımızı sıkıyor; hem de bir hastalığın habercisi olabileceği hissiyle endişelenmemize sebep oluyor. Tabi bu ikinci durumda, mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Diğer durumlarda ve aniden gelişen bulantılar için sizler için bazı tavsiyelerimiz var:

Mide bulantısına iyi gelen şeyler

Bu ilk tavsiyemiz biraz garip gelebilir. Ama o anki durumunuz yatar vaziyette veya ayakta fark etmeksizin, midenize ani bir baskı uygulamış olabilir. Dış etkenler de genelde ansızın gelen mide bulantılarının, gözden kaçan sebeplerinden birisi. O sebeple, bulantının ilk anlarında telaşa kapılmadan pozisyonunuzu değiştirmek veya hareketlenmek iyi gelecektir.

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

Mide bulantılarınızdan; aniden gelişen veya bir hastalığa bağlı olsun olmasın, yüzyıllardır süregelen bir tedavi türü olan zencefil tedavisi sayesinde kurtulmanız mümkün. Genelde dış etkenlerden; var olan bir hastalığınızdan dolayı bu derdi çekiyorsanız zencefili, dilim halinde tükettiğiniz gıdalara ekleyerek veya çay şeklinde demleyerek tüketebilirsiniz.

Nane

Ferahlatıcı özelliği, tazelenen nefesinizi açan nane sayesinde de mide bulantınızdan kurtulabilirsiniz. Genelde; bu tip bitkisel çözümler mide özsuyunuzda çok daha çabuk çözülme ve tepkimeye girme özelliklerinden ötürü hızlı etki gösterir. Bu nedenle, daha çok bitkisel çözümler tavsiyesi her zaman dikkate alınmalıdır.

Vücudunuzu Susuz Bırakmayın

Su; kanın yoğunluğundan tutunda görme ve işitme duyularınızın netliğine kadar etki eden en önemli vücut ihtiyaçlarımızdan biri şüphesiz. Tavsiye edilen günlük tüketim miktarı 2 litre kadar olmakla beraber, mide bulantılarını sık çektiğiniz zamanlar da su içerek hem öğürtünüzü azaltır, hem de katı kusamadığınız zamanlarda daha kolay bulantı çıkartma yapabilirsiniz. Aynı zaman da; şayet zehirlenme tarzından daha hafif bazı gıdasal rahatsızlıklar aldıysanız da; bol bol su tüketerek, etkiyi seyreltebilirsiniz.

Yediğinizi İçtiğinizi Takip Edin

Her zaman annelerimizin dediğine geliriz er yada geç 🙂  Sindirimi zor besinler, asitli ve hazır içecekler beslenme alışkanlığımızın kötü taraflarından olmakla beraber; birçok mide, sindirim tarzı rahatsızlıklara da davetiye çıkartır. Eritilmesi ve sindirilmesi zor olan besinler; zamanla midenizde şişkinlik, gaz yapabilir. Buda; sigara benzeri tetikleyiciler ile ani mide bulantılarına sebep olabilir.

Şu konuda da bazı bilgileri paylaşmak isteriz. Mide bulantısı, basit dış etkenlerde olduğu gibi, ciddi sağlık sorunlarında da sık sık görülen bir durumdur. Beyin travması, zehirlenme, tümör, felç, böbrek rahatsızlıkları, gergin bağırsak, reflü, gastrit, hepatit gibi çok ciddi sağlık sorunlarında da gözüken bir durumdur. Bu durumlarda, mutlaka en yakın zamanda uzman bir doktora ya da sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Her zaman kendi doktorunuz olun, ama işi ciddi boyutlara ulaşınca sadece uzmanlarına bırakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*