Mide Şişkinliğine, Mide Gazına Ne İyi Gelir ?

Mide şişkinliği , guruldama hatta mide gazı yaşam kalitesini düşüren ve insanın enerjisini düşüren etkilere sahip olabilir. Yediklerimizle doğrudan ilişkisi olabildiği gibi bazı durumlarda boşaltım sistemleri sorunları ile de doğrudan etkisi olan mide gazına ne iyi gelir? Nasıl bir yol izlemek gerekir ve internette dolaşan doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Mide Gazına Ne İyi Gelir

Mide şişkinliğinin önemli kahramanlarından biri olan mide gazı tükettiğimiz gıdalara bağlı olarak ortaya çıkar. Çoğunlukla mide gazının oluşmasında beslenme alışkanlığımızın yanlış olması, alışık olmadığımız gıdaları tüketmek gibi durumlarda neden olabilir. Dilerseniz mide gazının hangi durumlarda artacağının altını çizelim.

 • Gereğinden fazla gıda tüketmek
 • Gece geç saatte yemek yemek
 • Aşırı gaz içen gıdaları tüketmek
 • Fast food kültürü
 • Baharatlı, yağlı veya beklemiş gıdaları tüketmek
 • Vücudumuzun zor sindirdiği protein içeren gıdaları önce, meyve gibi kolay sindirilen gıdaları sonra tüketmek.

Sonuncusundan başlayarak yazmak gerekirse vücudumuzun zor sindirdiği protein içeren gıdaları önce tüketip meyveleri yada tatlıları sonradan yediğimiz durumlarda bu gıdalar midemizde bekler ve yavaş yavaş çürüme yapabilirler. Çürüme yapan her gıdada olduğu gibi bu gıdalarda da yavaş yavaş gaz oluşumu ortaya çıkacaktır.

Mide Gazına Ne İyi Gelir Evde

Sindirim problemlerine olumlu etkileri olan gıdaları tüketerek ev ortamında rahatlıkla bu durumun olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Şişlik koşullarını yumuşatan bu gıdaların başında hiç şüphesiz nane gelmektedir. Nane sindirimi rahatlatan özelliği ile dikkatleri üzerinde toplar.

Sindirim Problemi ve Nane

Mide gazı ile mücadele ederken naneden yararlanabilirsiniz. Taze olarak tüketmek yerine nane çayın içerek gazı atılmasını ve midenizin daha rahat bir şekilde sindirime devam etmesini sağlamanız mümkün olmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde sindirim problemi olan kişiler için yada bu problemler kronikleşen insanlar için nane yağı kapsüllerinin satılmaya başlandığını da belirtmek gerekiyor.

Sindirim Problemine Doğal Bir Çözüm: Zencefil!

Özellikle mide gazının ortadan kalkması için zencefilden yardım alabilirsiniz. Doğu ülkelerinde insanların güçlü sindirim sistemine sahip olmalarının nedeni olarak gösterilen zencefili tüketerek gaz ve şişkinlikten kurtulabilir hatta midenizin sindirimine olumlu etkiler yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Sindirimi zor olan gıdaları tüketmeden önce destek olarak zencefil dilimlerseniz karın ağrısı gibi durumlara da olumlu etkileri olduğunu görebilirsiniz. Bu konuda en önemli yardımcının zencefil çayı olduğu da unutulmamalıdır.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Tariflerinde de bahsedildiği gibi sindirim sistemine olumlu etkileri olan doğal probiyotiklerden bahsetmemek yanlış olacaktır. Yoğurt ve özellikle kefirin içeriğinde barındırdığı doğal probiyotikler sayesinde mide rahatsızlığına son derece olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Tabi ki bu ürünleri kendiniz yaparsanız mide rahatsızlıklarına daha olumlu etkileri olduğunu da net bir şekilde görmeniz mümkün olacaktır.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir

 • Düzenli hareket etmek
 • Spor yapmak
 • Sabah erken uyanmak
 • Az yeme alışkanlığı
 • Yemeklerin sırasına dikkat etmek
 • Ara öğünlerde sindirimi zor gıdalar tüketmemek
 • Fastfood tüketiminden uzak durmak
 • Aşırı yağlı gıdalar tüketmemek
 • Baharattan uzak durmak

Uzun vadede mide şişkinliklerinizi rahatlatacaktır. Bunun dışında sizin bir öneriniz yada altını çizmek istediğiniz bir konu başlığı olursa yorum bölümünde belirtmeniz yeterli olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*