Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ?

Ne büyük bir çiledir mide yanması, reflü – gastrit – ülser başta olmak üzere pek çok mide rahatsızlığının ortak çığlığıdır. Öncelikle bir hekime başvurmak yapılması gereken ilk işlemdir. İnternetten yada eşten dosttan alınan bilgilere göre mide yanması konusuna çözüm aramak son derece gereksiz ve tehlikeli sonuçların yaşanmasına neden olabilir. Bu sebepten mide yanması problemi yaşıyorsanız bir hekime başvurmanız gerektiğinin altını çizerek yazımıza başlayabiliriz.

Mide Yanması Nedir

Mide yanması, mide de bulunan asidin yemek borusuna sızması sonucunda yemek borusundan gırtlağa doğru meydana gelen yanma ve ekşime hissidir.Hastalık aslında midenin değil de gırtlağın ve soluk borusunun yanmasıdır.Mideden sızan aside bağlı olarak bazı insanlarda her gün bazılarında ise ayda bir kere rastlanabilir.Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde toplumun %30′ luk kısmında görüldüğü tespit edilmiştir.Mide yanması hastalığı vücuda alınan gıdalara ve midenin doluluk oranına bağlı olarak meydana gelmektedir.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ?

Mide yanmasına neden olabilen gıdalar genellikle mide ile yemek borusunun birleştiği bölgede bulunan kasların gevşemesine yol açan gıdalardır.  Domates,salça,soğan,sarımsak,kızartmalar,çikolata,limon,ekşi gıdalar ve baharat içeren her şey mide yanmasına neden olabilmektedir.Mide yanması hastalığı görüldüğünde beslenmeye dikkat edilmelidir ve hastalığın sık sık yaşanması durumunda mutlaka bir doktora gidilmelidir çünkü gırtlakta ve soluk borusunda mideden sızan aside bağlı olarak kızarıklık,tahriş ve hatta yaralanmalar olabilmektedir.

Mide Yanmasının Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Yatmadan önce su hariç hiçbir gıda maddesi tüketilmemelidir, sütte buna dahildir.

– Aşırı kilolu iseniz acilen uzman tarafından tavsiye edilen bir diyete başlamalısınız.

– Sigara ve alkol kullanıyor iseniz acilen bırakmalısınız.

– Sindirimi zor olan besinleri tüketmeyiniz bunların yerine sindirimi kolay hafif besinler tüketiniz.

– Kafein içeren maddeler mide için oldukça zararlıdır bunlardan uzak durunuz.

– Doktora tavsiyesi ile mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar kullanmanız hastalık için iyi gelir.

Son Olarak

Bazı ilaçları yoğun bir şekilde kullanmak yerine hekiminizin de izni ile beslenmeyi düzenleyerek son derece kolay ve masrafsız bir şekilde mide şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Bazen az yemek ve dengeli beslenmek midenin daha az yorulmasına neden olacağı için mide yanması şikayetlerinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmak için doğrudan mide yanması şikayeti henüz yeni başladığında bir uzmandan destek almanız yerinde bir karar olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*