Nezle Nazofarenjit Teşhisi

Nezle, resmi olarak nazofarenjit olarak bilinir. Nezle daha çok kış aylarında görülür ve genelde yılda iki kez etkileyebilir. Bilinenin aksine nezle soğukta kalmaktan olmaz. Nezlenin nedeni; temasla iletilen virüslerdir. Size doğru öksüren, hapşıran insanlardan, elinde bu virüs olup tokalaştığınız insanlardan geçebilir. Kemoterapi almışlar ve HIV taşıdığı için bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler nezleye daha kolay yakalanır. Çocuklar nezle virüsüne bağışıklık kazanamadıkları için daha sık nezle olurlar. Antibiyotikler ve antiviral ilaçlar nezleye sebep olan virüsleri öldürmezler.

Belirtileri

Nezle belirtileri enfeksiyondan 2-3 gün sonra başlar. Hapşırma, öksürme, göz yanması, boğazda kaşıntı, baş, kulak ağrısı, sinüs rahatsızlığı, yorgunluk, ateş, burun akıntısı, geniz tıkanması ve ses kısılmasıdır. Genelde 1 haftada iyileşme olur.

Tedavi

Parasetamol veya asprin ağrıları biraz hafifletebilir. Dekonjestan ilaçlar kan damarlarını büzerek solunum yollarını açar ve ayrıca kulak ve sinüs enfeksiyonu riskini azaltır. Fakat yan etkileri; hızlı kalp atışı ve uykusuzluktur. Burun damlaları da rahatlatır fakat 5 günden fazla kullanımı zararlıdır.

Nezlenin yakınlarınıza bulaşmasını engellemek için ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı mendille kapatıp, mendili derhal atmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*