Parmak Emen Çocuğa Nasıl Davranılır ?

Bazı hareketleri henüz ana rahmindeyken öğreniriz. Parmak emmede ana rahmin öğrenilen ve normal şartlar altında 3 – 4 yaşına kadar devam etmesi sorun teşkil etmeyen bir davranıştır. Parmak emme ilerleyen zamanlarda devam ederse bir problemin başladığının işareti olabilir. Peki ama soruna dönmeye başladığını nasıl anlarız? Yada parmak emen çocuğa nasıl müdahale etmek gerekiyor?

Parmak Emen Çocuğa Ne Yapmalı

Çocuğunuz ne zaman parmak emmeye başladı? Ne kadar süredir parmak emiyor? Bu iki sorunun cevabı çocuğunuzla diyaloğunuzda gizlidir. Parmak emen çocukların çoğunlukla adaptasyon güçlüğü çektiğini söylemek mümkün olmaktadır. Yeni girdiği bir ortamda rahatsız olması durumunda ve adapte olamaması gibi durumlarda parmak emme davranışı içerisine girecektir. Tabi ki parmak emme davranışı çocuk açısından bir takım sorunlara neden olabilir.

Parmak Emen Çocuğa Nasıl Davranmalı

Öncelikle çocuğunuz bir anda parmak emmeye başladıysa kendini çok fazla güvende hissetmiyor demektir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde ona güven verici bir şekilde yaklaşmanız gerekir. Sorunun kaynağını bulmanız son derece önemlidir. Yeni bir sınıfa yada yeni bir ortama giren çocuk parmak emiyorsa onu sert bir şekilde eleştirmek yerine dikkatini başka bir yöne çekere ona yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede parmak emmesini azaltmak mümkün olabilir.

İletişim Son Derece Önemlidir!

Problemin çözüme kavuşturulması için sorunu bulmak gerekir. Bunun için çocuğunuz anne/baba/abla/kardeş ile iletişiminde bir sorun olup olmadığının da tespit edilmesi son derece önemlidir. Bulunduğu ortamda bir akran zorbalığına maruz kalıp kalmadığı yada kendini ifade etmede zorluk çekmesi gibi durumlarda da parmak emme gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Anne ve babanın en büyük görevi çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlamaktadır. Her şeye rağmen sorunun kaynağına inmeyi başaramadıysanız bir uzmandan destek almanız gerekebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*