Pnömotoraks Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Akciğerdeki nefes tüplerinden kaçan havanın, akciğerleri kaplayan ve göğsü çevreleyen çift katlı zar olan plevra arasına girmesine pnömotoraks denir. Sağlıklı bir insanda bu iki zar birbirinin üzerindedir ve aralarında hava yoktur. Eğer aralarında hava olursa, akciğere baskı yapılmış olur ve akciğerin çökmesiyle beraber solunum yetmezliğine neden olur.

Pnömotoraks nedenleri

Pnömotoraks, bıçaklanma veya kaburga kırığı sonucunda akciğer dış yüzeyinin delinmesi veya yırtılması ile meydana gelir. Bazı insanlarda, genellikle amfizem veya astım hastalarında, akciğer dış kısmında büyük hava kesecikleri vardır ve bunların patlaması sonucu plevral boşluğa hava girişi olursa bu pnömotoraksa neden olur. Çok zayıf insanlarda pnömotoraksın görülme sıklığı daha fazladır. Bir kere pnömotoraks geçiren insanlar büyük risk altındadır çünkü hastalığın tekrar etme olasılığı fazladır.

Semptomlar

Pnömotoraksın belirtileri ani oluşan göğüs ağrısı ve giderek artan nefessiz kalma durumudur. Acilen tedavi alınmalıdır.

Tedavi

Pnömotoraks teşhisi akciğer röntgeni çekildikten sonra konulur. Küçük çapta gerçekleşen pnömotoraks, çoğunlukla tedaviye gereksinim duymadan kendi kendine iyileşir. Fakat doktorunuza sürekli kontrole giderek akciğerdeki hava dolu alanın boyutunu kontrol ettirmelisiniz. Tedavi olarak solunum için ek oksijen almak zorunda olabilirsiniz.

Akciğere bağlı başka bir rahatsızlığınız veya akciğer düzensizliğiniz varsa, akciğerin dış kısmına dolan küçük miktardaki hava akciğer patlamasıymış gibi tedavi görebilir. Zarların arasındaki havanın alınması için ciğere vakumlu bir tüp konulacak ve hava dışarı atılacaktır. Hastalık tekrar görülürse, plevraya tahriş edilecek madde enjekte edilecek ve bu madde zarların birbirine yapışık kalmasını sağlar. Daha ciddi vakalarda plevra zarlarının yapışması için ameliyat gerekli olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*