Ramazanda Oruçluyken Tok Tutan Besinler Nelerdir

Sahur vaktinde doğru gıdaları alarak daha rahat bir şekilde oruç tutabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey tok tutan gıdalardan tüketmeye gayret göstermek olmalıdır. Sizler için en tok tutan gıdaları bir araya getirmeye çalıştık.

Önceliğiniz Yumurta Olsun

Kahvaltılar için de tavsiye edilen yumurtalar en sık tercih edilmesi gereken gıdalar arasında yer alır. Yüksek protein ihtiva eden yumurtaların tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Tabi ki haşlanmış olarak tüketildiğinde tokluk verici özelliğinin de son derece yüksek olacağı unutulmamalıdır.

Meyveler Yardımcınız Olsun

Muzdan başlayarak ramazan ayında tok tutan meyveleri sayacak olursak ikinci sırada ayvayı üçüncü sırayı da armut ve elmaya verebiliriz. Bilindiği üzere muz ve ayvanın lifli yapısı ile tok tutucu özelliğini göz ardı etmemek gerekiyor. Meyveler genel anlamda meyve şekerleri ve yoğun lif oranı ile muhakkak tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Eğer sahurda meyve yemek isterseniz muz ve ayva tok tutucu özelliği ile siz yardımcı olacaktır.

Çorbayı Unutmayın

Besleyici bir çorba gününüzün daha pozitif geçmesini sağlayacaktır. Pek çok bölgede kahvaltı kültürü içerisinde yer alan çorba sahurunda vazgeçilmezleri arasında yer alabilir. Sıvı ihtiyacının karşılanması bir yana aynı zamanda besleyici özelliği nedeniyle de gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Çorba bu özelliği ile rahatlıkla tüketilebilir.

Liflerin Gücü Adına!

Meyveden bahsederken özellikle muz ve ayva için lifin önemini anlatmaya çalışmıştık. Aslına bakarsanız lif söz konusu olduğunda yulaf kadar önemli bir gıdanın olmadığını da belirtmek gerekiyor. Son zamanlarda çok fazla kahvaltılık ürün olarak kullanılan yulaf ezmesi, sütte haşlanarak sahurda rahatlıkla tüketilebilir. Bu sayede daha rahat bir oruç tutabilirsiniz. Aynı zamanda ramazan ayında fazla kilolardan kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*